Strefa Rodzica

Razem przez pierwsze lata życia #9 Mamo, tato – jestem przedszkolakiem!

Czwarty rok życia dziecka to zwykle ten, w którym dumni rodzice posyłają swoją pociechę do przedszkola, pełni niepokojów: czy sobie poradzi, czy będzie grzeczna, czy wytrzyma tyle godzin bez mamy i taty? A jak jest u Ciebie? Czy pierwszy dzień rozłąki macie już za sobą? Opowiedzcie nam o nim! My tymczasem przybliżymy Wam kolejne etapy rozwoju dziecka, tym razem z okazji zbliżających się czwartych urodzin.

Wspominaliśmy Ci już o tym kilkakrotnie, ale powtórzymy jeszcze raz – dopiero po ukończeniu trzeciego roku życia dziecko jest najlepiej przygotowane do uczenia się i współdziałania w grupie. To ważny czas w życiu początkującego przedszkolaka, ale i również w Twoim, bo codziennie, przez kilka godzin, będzie się nim zajmował ktoś inny.  Pierwsze dni mogą okazać się trudne, ale trzylatek ma już świadomość upływającego czasu oraz następujących po sobie czynności. Wie, że chociaż rano żegna się z Tobą na progu przedszkola, to po obiedzie znowu się zobaczycie. Stopniowo będzie tęsknił coraz mniej, bo zabawy proponowane przez panie przedszkolanki pochłoną go całkowicie.
Kwestie tymczasowego rozstania to jedno, ale na pewno zastanawia Cię też, czy dziecko sobie poradzi, czy jest na tyle samodzielne, żeby wykonać podstawowe czynności. Sprawdźmy to!

Umiejętności, które każdy przedszkolak powinien posiadać:

  • zakończony trening czystości (samodzielne mycie, ubieranie, korzystanie z toalety);
  • samodzielne jedzenie i brak wybiórczości w przyjmowaniu pokarmów (jeżeli dieta była stopniowo wzbogacana o kolejne produkty, tak jak radziliśmy, nie powinno być w tej kwestii problemów);
  • naśladowanie czynności;
  • rozumienie prostych poleceń;kindergarten-504672_960_720
  • budowanie zdań poprawnych gramatycznie (jeżeli ćwiczenia i treningi w domu nie okazały się wystarczające, skonsultuj się z logopedą);
  • respektowanie podstawowych reguł społecznych;
  • umiejętność skupienia uwagi (mimo wielu bodźców zewnętrznych- słuchowych, zapachowych, wzrokowych- dziecko potrafi do końca wysłuchać krótkiego wiersza, czy opowiadania).

Jeżeli Twoja pociecha nie ma problemu z żadnym z tych punktów, nie musisz się martwić. Nie tylko będzie pełnoprawnym członkiem przedszkolnej społeczności, ale i wspaniale spędzi tam czas!

Funkcjonowanie wśród rówieśników ułatwia wciąż kształtująca się mowa
Czwarty rok życia to czas dość gwałtownego rozwoju słownictwa i słowotwórstwa. Do jednej grupy trafiają przecież dzieci z rożnych domów, w których czytało się inne książki i o czym innym rozmawiało. Zwiększenie zasobu słownictwa odbywa się więc trochę na zasadzie “wymiany doświadczeń”.
A skoro jesteśmy już przy mowie, warto wspomnieć o artykulacji. Pamiętasz, jak uprzedzaliśmy, że nie wszystkie spółgłoski muszą być w tym czasie poprawnie wymawiane? Chcemy Ci pokazać jak to działa:

Głoski s, z, c, dz Twoje dziecko może wypowiadać jako ś, ź, ć, . W jego ustach sz, ż, cz, może brzmieć jak s, z, c, dz lub ś, ź, ć, . Często spotyka się też problem z wymową r. Jeżeli występuje u Twojego malucha, nieszczęsną głoskę pewnie będzie zamieniał na l, rzadziej na j ( lowel- rower, lobak-robak). Wady wymowy mogą być różnie nazywane: ogólnie, dyslalią lub bardziej szczegółowo: seplenieniem, rotacyzmem. Jeśli nie wiesz, co oznaczają te terminy, spytaj logopedę, który prowadzi Twoje dziecko. W każdym przedszkolu pracuje logopeda, który na początku każdego roku szkolnego przeprowadza badania przesiewowe. I tak, jak trzylatek ma prawo zmiękczać głoski, tak czterolatek nie powinien już tego robić! Więcej o systemie głosek przedszkolaka przeczytasz w artykule: Rozwój mowy dziecka.

Szybki rozwój dostrzeżesz również w kwestii funkcji poznawczych
Mały przedszkolak potrafi już uporządkować przedmioty pod względem tematycznym, jeżeli rzecz dotyczy przedmiotów w różnych kolorach- pogrupuje je według kształtów. Radzi sobie też z poskładaniem w całość obrazka pociętego na 3 części lub po ukosie. Jeżeli zaś w Twoim domu rośnie piłkarz, to i w tym zakresie nastąpi rozwój- będzie łapał piłkę rzuconą do niego z 2 metrów. Zastanawiasz się, w jaki sposób pójście do przedszkola może tak bardzo wpłynąć na rozwój dziecka? Pewnie i Ty szedłeś tą samą drogą, więc widać… nie odbiega to od normy. Jednak mimo tego ogromu nowych wrażeń i umiejętności pamiętaj, że dziecko w dalszym ciągu większość zachowań i słów wynosi z domu i, zapewniamy, chętnie się dzieli nimi na zewnątrz. Idziecie ramię w ramię przez pierwsze lata życia, więc nie ustawaj i dbaj dalej o staranne wychowanie Twojego malucha.

Dla Logotorpedy,
Magdalena Siwek

ilustracje: www.pixabay.com

1 Odpowiedź

Zostaw Odpowiedź