Jednym z częściej polecanych przez logopedów ćwiczeniem oddechowym jest zabawa z piórkiem. Oto kilka propozycji, które można wykorzystać i uniknąć nudy!
- Nie spadnij!
Celem zabawy jest utrzymanie piórka w powietrzu tak długo, jak tylko się da! Nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o liczbę dmuchnięć czy głębokość wdechu. Pamiętaj, że im wyżej piórko się wzniesie, tym mniej się napracujesz! - Nie spadnij – duo.
Wersja gry, do której będzie potrzebny towarzysz. Zabawa przypomina trochę grę w badmintona, lecz zamiast paletek gramy… powietrzem! Główną zasadą jest naprzemienność: raz jedno dziecko, raz drugie dmucha na spadające piórko. Ta osoba, której nie uda się „podbić” piórka, traci punkt. - Piórko – rakieta.
Wyobraź sobie, że piórko jest rakietą, która musi wystartować z Księżyca. Startuje w różnych kierunkach i z różnych miejsc. Dziecko postępuje zgodnie z instrukcjami dorosłego: Połóż rakietę na nosie, rakieta leci do góry; Połóż rakietę na brodzie, rakieta leci w dół; Połóż rakietę na policzku, rakieta leci w lewo/prawo. - Zdmuchiwanie piórek z różnych części ciała.
Dzieci bardzo lubią angażować w to ćwiczenie swoich kolegów. Zdmuchują piórka, które „przypadkiem” ulokowały się na głowie, ramionach, pleckach. Przy okazji młodsze dzieci mogą uczyć się rozpoznawania części ciała. - Uciekające piórko.
Przygotuj do tej zabawy pudełka różnych rozmiarów. Umieść piórko w największym pudełku. Zadaniem dziecka jest takie kontrolowanie oddechu, aby piórko przemieszczało się wzdłuż ścianek pudełka, lecz nie wyskoczyło poza nie. Jeśli zauważysz, że maluch świetnie sobie radzi, zwiększ stopień trudności i zmień pudełko na mniejsze! - Indiańskie zawieszki.
To zabawa bardziej plastyczna. Będzie potrzebny sznurek oraz wykałaczki, do których zamocujesz piórka na sznurku. Kontrolując oddech, dmuchaj na piórka raz delikatniej, a raz mocniej, naśladując wiatr.
A jak Ty wykorzystujesz piórko do zabaw z dzieckiem?
Logotorpeda
[…] na płomień świecy, małe piłeczki, kulki z waty. Przydatne będą także zabawy z piórkami (piórka) czy zabawy dźwiękonaśladowcze: naśladowanie pociągu FU FU czy żyrafy FO FO będą dobrym […]
[…] zapominaj o innych ćwiczeniach oddechowych, które również mogą okazać się przydatne! Pamiętaj także o ćwiczeniach pionizacji języka, […]
[…] przeczytaj artykuł poświęcony pomysłom na piórka w terapii logopedycznej! […]