E-terapie.pl to innowacyjny projekt, którego celem jest propagowanie i wspieranie wirtualnej rehabilitacji. Tutaj ważna uwaga: wspieranie, a nie zastępowanie! Platforma zawiera propozycje ćwiczeń wraz z filmami instruktażowymi, które chorzy mogą wykorzystać, aby aktywnie wpływać na zatrzymanie skutków choroby a także na niwelowanie zmian, które zaszły na jej skutek. Istotnym aspektem projektu jest również zwrócenie uwagi na temat profilaktyki, którą warto stosować, korzystając z przedstawionych zestawów ćwiczeń.
E- terapie.pl – wirtualna rehabilitacja
Portal e-terapie.pl został opracowany przez specjalistów z zakresu neurologii, rehabilitacji, fizjoterapii oraz logopedii. Każdy, zarówno pacjenci, jak i specjaliści, mają bezpłatny dostęp do tej platformy i wiedzy, jaką przekazuje.
Na stronie e-terapie.pl znajdują się przede wszystkim treningi wspierające proces rehabilitacji: ćwiczenia kończyn górnych i dolnych, kręgosłupa i pleców. Nie brakuje też ćwiczeń, które wspierają dobre samopoczucie osób starszych, a także tych, które wykorzystuje się podczas rehabilitacji osób po udarze czy z chorobą Parkinsona, po porażeniach nerwu twarzowego i dyzartrii.
Rehabilitacja w domu – to możliwe!
Ćwiczenia ułożone są w zestawy, które składają się z sesji treningowych. Na pojedynczą sesję składa się seria powtarzalnych ćwiczeń. Ich opisy znajdują się się nad okienkiem z filmem instruktażowym, odczytuje je też narrator podczas pokazywania danego ćwiczenia. Użytkownik platformy samodzielnie włącza kolejne treningi, lecz dopiero po wykonaniu wszystkich powtórzeń.
Każdy trening z platformą e-terapie.pl ma trzy etapy: rozgrzewkę do ćwiczeń właściwych (5-10 minut), część główną (trwa ok. 35 minut, podczas których wykonuje się zestawy ćwiczeniowe) oraz część końcową (5-10 minut ćwiczeń oddechowych, relaksacyjnych). Na uwagę zasługuje stopniowanie trudności w zestawach i sesjach, od najprostszego do najtrudniejszego.
Ćwiczenia rehabilitacyjne – bezpieczne i uniwersalne
Ćwiczenia na platformie e-terapie.pl są całkowicie bezpieczne. Wymagają określonych warunków wykonywania, a kwestią nadrzędną jest konsultacja z lekarzem lub rehabilitantem. Musi on stwierdzić, że nie ma przeciwwskazań do tego typu aktywności. Kolejny wymóg to warunki techniczne (płaskie podłoże, sportowe ubranie i obuwie) oraz pomoc drugiej osoby, kontrolującej postawę i dbającej o bezpieczeństwo ćwiczącego. Niezbędne jest także przygotowanie używanych podczas ćwiczeń przedmiotów, potrzebnych m.in. do treningów oddechowych i ruchowych.
Co ważne, choć ćwiczenia są uniwersalnie dostosowane do rodzaju schorzenia, z łatwością można zaplanować trening indywidualny, który będzie obowiązywał w wyznaczonym czasie – na przykład w ciągu całego tygodnia. Złoży się na niego wybrany zestaw i sesje, których ilość powtórzeń będzie każdego dnia się zwiększała, a czas przerw między ćwiczeniami skracał. Przyczyni się to do przyspieszenia procesu rehabilitacji oraz wspomoże terapię w domu. Przestrzeganie zasady codziennego treningu z platformą e-terapie.pl będzie spełniało funkcję motywacyjną oraz przyczyni się do wypracowania nawyku wykonywania ćwiczeń.
E-terapie.pl w pracy logopedy
Logopedzi, którzy prowadzą terapię logopedyczną osób z afazją, dyzartrią czy porażeniem nerwu twarzowego, doskonale zdają sobie sprawę, że terapia to nie tylko ćwiczenia mówienia. Dlatego właśnie filmy instruktażowe dostępne na platformie e-terapie.pl mogą się przyczynić do poszerzenia praktycznej wiedzy logopedów w dziedzinie rehabilitacji.
Wykorzystanie portalu e-terapie.pl urozmaici też ćwiczenia z pacjentem. Co więcej, warto mu zaproponować codzienne ćwiczenia w domu jako kontynuację terapii gabinetowej, która odbywa się raz w tygodniu lub rzadziej. Filmy to także urozmaicenie terapii, która niejednokrotnie jest długotrwała i dość monotonna. Konsekwentna, codzienna praca w domu zwiększy szanse na uzyskanie pozytywnych efektów terapii.
Warto wykorzystać platformę e-terapie.pl w różnych dziedzinach – nie tylko w rehabilitacji narządów ruchu, ale również w rehabilitacji logopedycznej schorzeń neurologicznych. Portal daje wiele możliwości: urozmaica terapię gabinetową, edukuje oraz motywuje pacjenta do dalszej, systematycznej rehabilitacji. Warto podkreślić, że korzystanie z serwisu jest darmowe.
Logotorpeda
Zostaw Odpowiedź