Logopedyczne zabawy to pakiet programów multimedialnych dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Składa się z siedmiu części, które wspierają terapię logopedyczną. Każdy program jest dedykowany utrwalaniu prawidłowej artykulacji innych głosek (dyslalia), a także wspieraniu terapii mowy bezdźwięcznej i słuchu fonemowego.
Użycie programu multimedialnego może zdecydowanie uatrakcyjnić zajęcia logopedyczne. Jedną z gier można wykorzystać na zakończenie zajęć, w formie nagrody za super wykonane ćwiczenia; mogą sprawdzić się na początku, aby „rozruszać” dzieci niechętne do ćwiczeń. Niektórzy logopedzi wykorzystują gry z pakietu Logopedycznych Zabaw w formie przerwy w ćwiczeniach logopedycznych, która w dalszym ciągu jest ćwiczeniami logopedycznymi.
UWAGA:
Jeśli szukasz programu, który będzie ćwiczył z dzieckiem zamiast logopedy, to nie jest program dla Ciebie. Nawet nie czytaj dalej.
Logopedyczne zabawy nie zrealizują za Ciebie zajęć logopedycznych: nie wywołają głoski, nie utrwalą jej w izolacji, w sylabach.
Jeśli chcesz włączyć dziecku grę, a Ty będziesz w spokoju pić kawę – to nie jest program dla Ciebie! Korzystanie z programu wymaga stałej kontroli logopedy w wykonywaniu ćwiczeń.
Opis Logopedycznych Zabaw
Każda z siedmiu części zawiera pięć gier logopedycznych (razem 35 gier). Ćwiczone głoski, ich pozycja w wyrazie oraz ilość materiału obrazkowo-wyrazowego jest ustalana każdorazowo indywidualnie, adekwatnie dla potrzeb dziecka. Gry są proste i nieskomplikowane, a obsługa intuicyjna. Do każdej części Logopedycznych Zabaw dołączony jest program rejestrujący dźwięki i odtwarzający je, dzięki czemu można wykorzystać funkcję nagrywania wymowy dziecka.
Istnieje możliwość zakupu programu komputerowego z zestawem podręczników dla logopedy i zeszytów ćwiczeń dla dzieci.
Przy okazji – znacie Piotrusia Logopedycznego? Dokładnie ten sam stworek towarzyszy dzieciom w Logopedycznych Zabawach.
Test Logotorpedy
Zainstalowaliśmy Logopedyczne Zabawy na tablecie z oprogramowaniem Windowsa i od razu zauważyliśmy kilka zalet programu:
- Prosta, intuicyjna obsługa ustawień.
- Wybór głosek do ćwiczeń – możesz ćwiczyć tylko głoskę SZ, albo głoski SZ i CZ, możesz także wybrać wszystkie cztery głoski szumiące (albo każdy inny zestaw).
- Wybór miejsca ćwiczonej głoski w wyrazie: czy to ma być tylko nagłos, tylko śródgłos, a może tylko wygłos? Możesz także wybrać trzy pozycje w celu automatyzacji poprawnej wymowy!
- Wybór ilości materiału wyrazowego w grach logopedycznych: mało, średnio, a może dużo? Od tego najczęściej zależy też czas trwania gier.
- Gry są ułożone w kolejności od najłatwiejszych do najbardziej złożonych: od ćwiczeń słuchowych przez angażujące pamięć, koordynację wzrokowo-słuchowo-ruchową oraz koncentrację uwagi.
- Zróżnicowanie gier w poszczególnych częściach: jedyną grą, która powtarza się w każdym z programów, jest rozsypanka literowa – ćwiczenie odpowiednie dla dzieci czytających (z odpowiednią porcją kreatywności i podejścia nauczyciela także dzieci nieczytające mogą wykonać te zadania).
- Krótki czas trwania gier (od 2 do 10 minut), możliwość zakończenia gry w dowolnym momencie.
- Lektor nazywa słowa w większości gier po kliknięciu w obrazek lub etykietę.
- Niewielka ilość wyrazów z głoskami opozycyjnymi (np. zawierającymi głoskę S i SZ) – oznaczenie takich słów pomarańczowym tłem.
- Motywacja dziecka do podejmowania ćwiczeń nazywania i powtarzania.
Program nie jest idealny
Można stwierdzić, że dzieci nie rozpoznają niektórych obrazków (takich jak: manna, dalia, liszki, bok czy tyczka); argument ten można jednak zastosować do większości pomocy logopedycznych obecnych na naszych logopedycznych półkach. Pojawianie się słów nieznanych przez dzieci jest skutkiem dużej ilości materiału wyrazowego zamieszczonego w logopedycznych zabawach – materiał obrazkowo-wyrazowy powtarza się rzadko: w większości lista słów w ćwiczeniach się zmienia, aby podczas kolejnej gry w memory na kartach pojawiły się nowe grafiki i słowa. Dzieci szybko się uczą, większość z nich z zainteresowaniem pyta o znaczenie słów; wystarczy kilka razy powtórzyć nowe słowo i wyjaśnić jego znaczenie, aby zostało przez dziecko zapamiętane. W ten sposób poszerzamy też zasób słownictwa dziecka.
Podsumowanie:
- program jest w pełni personalizowany, co daje wiele możliwości wariacji ustawień ćwiczeń,
- jest atrakcyjny dla dzieci w dobie technologii,
- nie wymaga drogiego sprzętu komputerowego, nie ma wygórowanych wymagań technicznych (w naszym przypadku wystarczył sześcioletni tablet z Windowsem),
- atutem jest możliwość zakupu jednej z części, z czego mogą skorzystać także rodzice, kontynuujący pracę logopedyczną w domu,
- nie wszystkie gry są dostosowane do ekranów dotykowych,
- znaleźliśmy jedno niedociągnięcie w animacji (jednak nie wpływa ona na funkcjonalność programu),
- zaletą byłoby, gdyby program był dostępny na inne platformy niż Windows.
W dobie wysokich technologii dzieci mają nieograniczony dostęp do urządzeń elektronicznych, co nie jest dla nich korzystne. Komputer i tablet coraz częściej pojawiają się w gabinetach logopedycznych, a szkolne zajęcia z artykulacji przenoszą się do pracowni komputerowej. Należy pamiętać o tym, że to logopeda jako człowiek planuje terapię logopedyczną i jest za nią odpowiedzialny. Multimedia nie nauczą poprawnej wymowy za logopedę, ale mogą zaoferować materiał wspierający terapię logopedyczną. Mądre korzystanie z pomocy logopedycznej, na przykład z Logopedycznych Zabaw, zawsze pod czujnym okiem logopedy, będzie przynosiło efekt.
Logotorpeda
Zostaw Odpowiedź