Strefa Rodzica

Razem przez pierwsze lata życia #11 Mamo, Tato – a może pójdę już do szkoły?

Domyślamy się, że znasz już tyle zabaw i tyle książeczek, że mógłbyś zastąpić nauczycielkę w przedszkolu! A co powiesz na rolę nauczycielki w szkole? Pytamy o to nie bez powodu. Twój maluch wielkimi krokami zbliża się do szóstych urodzin, a to oznacza, że przed Tobą ważna decyzja – pozwolić mu zostać w przedszkolu kolejny rok, czy zapisać do szkoły, do pierwszej klasy? Przeczytaj, jakie umiejętności powinien posiadać Twój sześciolatek, skonsultuj się ze specjalistą, a może już niedługo będziesz kompletować wyprawkę!

Rozwój i umiejętności
W poprzednich tekstach sygnalizowaliśmy, że nie jest wykluczone, że pod Twoim dachem rozwija się talent piłkarski lub taneczny lub oba naraz w jednym małym człowieczku. Chodziło nam o zdolności ruchowe, które z wiekiem osiągają coraz bardziej zaawansowany poziom i formę. Dziecko, które ukończyło szósty rok życia, może odtwarzać całe sekwencje ruchów. W przedszkolu, podczas przedstawień, zatańczy trenowaną wcześniej choreografię, opanuje wszystkie ścieżki w parku na swoim już dwukołowym rowerku, nie będzie miał też problemów ze skakaniem przez skakankę. Mały pomocnik obsłuży także odkurzacz, plastikowy nóż i pozamiata podłogę. Zacznij go coraz bardziej angażować w prace domowe- dzięki temu szybciej stanie się samodzielny!

Motoryka mała
Postępy zaobserwujesz także przy okazji korzystania z nożyczek, spinaczy, dziurkacza, czy pieczątki. Nie obawiaj się, że dziecko zrobi sobie krzywdę – oczywiście, wypadki się zdarzają, ale Twoja pociecha jest już na tyle duża i na tyle sprawna manualnie, że na pewno sobie poradzi. Możesz zbierać wszystkie jej prace – zobaczysz wtedy, jak z każdym miesiącem coraz lepiej sobie radzi, a Ty dostajesz coraz piękniejsze laurki!

A co z mową Twojego sześciolatka?
Jeżeli Twoje dziecko osiągnęło już ten wiek i rozważasz posłanie go do szkoły, jego mowa musi być całkowicie ukształtowana. Oznacza to, że maluch powinien wymawiać wszystkie głoski, nawet te trudne: SZ, Ż, CZ, DŻ, R, a także poradzi sobie z ich trudnymi połączeniami: “szczotka”, “ostrzyć” czy “różyczka”.  Sześciolatek potrafi też budować pełne zdania. Dzięki opanowanym umiejętnościom poprawnego i sprawnego mówienia, łatwiej przyjdzie mu nauczyć się czytania i pisania. Sam zresztą zauważysz, że dziecko będzie się już pięknie ze wszystkimi witało i żegnało, z wielką chęcią opowie też, jak mu minął dzień, jaka jest jego ulubiona zabawka albo co najbardziej lubi jeść. Wie przy tym, że inaczej rozmawia się z Tobą w domu, a inaczej z panią w przedszkolu. Co ciekawe, Twoja pociecha nauczy się zabawy słowami. Dzięki temu, że jej zasób słów wciąż się powiększa (wspomagane odpowiedziami na milion pytań: „a co to jest?”, „do czego to służy?” itp.), może już sama tworzyć proste rymowanki i wymyślać zabawne połączenia wyrazowe. Wspieraj ją w tym i zachęcaj- niech pobudza swoją wyobraźnię!

Szkoła czy przedszkole?
Gdy uznasz, że wszelkie czynności i zadania, które wymieniliśmy wyżej, Twoje dziecko realizuje na piątkę z plusem, zastanów się, czy umożliwić mu już naukę w szkole. Czasami problem może stwarzać gotowość emocjonalna, którą sprawdzisz, przyglądając się relacjom swojego dziecka z dorosłymi i rówieśnikami. Jeśli nadal nie wiesz, jaką decyzję podjąć, udaj się do psychologa na konsultację lub porozmawiaj z wychowawcą w przedszkolu. Warto, oprócz konsultacji ze specjalistą, zapytać o zdanie samego malca – może nie czuje się jeszcze gotowy…? My, w każdym razie, kończymy na tym etapie nasz cykl artykułów, wierząc, że Twoja pociecha przez ostatnie sześć lat rozwijała się prawidłowo i że mamy w tym swój udział. Życzymy i jej, i Tobie również (bo Wasza wspólna droga ku dorosłości jeszcze się nie kończy), udanego, szkolnego startu i nieustającej ciekawości świata!
Zapraszamy do śledzenia kolejnych tekstów – tematów nie brakuje, a my jesteśmy tak samo pomysłowi, jak Twoje dziecko!

Dla Logotorpedy,
Magdalena Siwek

ilustracje: www.pixabay.com

 

1 Odpowiedź

Zostaw Odpowiedź