Pierwsza świeczka na torcie już zdmuchnięta, ale powodów do świętowania na pewno było znacznie więcej. W ciągu ostatnich 12 miesięcy Twoje dziecko każdego dnia uczyło się czegoś nowego i razem z Tobą zaczęło poznawać świat. To wasze wspólne zwycięstwo, a nagrodą są kolejne umiejętności, którymi już niebawem będzie mógł się pochwalić Twój maluch.
Musisz wiedzieć, że drugi rok życia wcale nie jest mniej istotny od pierwszego. To właśnie teraz usłyszysz pierwsze słowa i przekonasz się, jak wiele wykonywanych przez Ciebie czynności dziecko będzie naśladowało. Przez kilka ostatnich miesięcy uważnie Cię obserwowało, teraz pora na działanie!
Do 16 miesiąca życia…
Twoja pociecha powinna już sama chodzić i uczyć się przestrzeni, która ją otacza. Następnym etapem będzie chodzenie z równoczesnym noszeniem większych przedmiotów, takich jak piłka, czy poduszka. Może Ci się to wydać dziwne, ale w ten sposób przygotuje się do rysowania i malowania. Podobnie z podnoszeniem rzeczy z podłogi z pozycji stojącej. Kto by pomyślał, prawda?
Zwróć również uwagę na kropki i kreski, którymi mały artysta będzie ozdabiał…
ale, niestety, nie tylko kolejne kartki papieru. To jego bardzo, bardzo wczesna nauka pisania. Będzie ją wspomagał licznymi próbami odkręcania butelek oraz samodzielnym jedzeniu łyżką, dzięki czemu jego rączki staną się zręczniejsze. Pamiętasz, jak radziliśmy, by usunąć z mebli wszelkie cenne przedmioty, którymi Twoje dziecko mogłoby się zainteresować? Teraz, oprócz tego, sugerujemy, by uważnie obserwować wszelkiego rodzaju meble, ponieważ przed Tobą i Twoim maluchem, okres, nazwijmy to „wspinaczkowy”.
A teraz ciekawostka!
Czy wiesz, że poprzez wchodzenie i schodzenie z kanapy lub fotela dziecko przygotowuje się do samodzielnego zdejmowania części ubrania? To nie koniec! Jeżeli zobaczysz, że potrafi pokazać dwie części ciała ( np. głowa i brzuch, ręka i noga), będzie to oznaczało, że zaczęło rozwijać późniejszą umiejętność mycia się i ubierania. Nie musisz już także zdejmować bucików swojemu maluchowi- jeśli rozwiążesz sznurowadła, zrobi to sam!
A jak z mówieniem?
W kwestii rozwoju mowy cały czas bardzo ważne jest to, żeby dużo i wyraźnie mówić do swojego dziecka. Gdy skończy 16 miesięcy wprawdzie większość słów, które wypowie będzie rzeczownikami (nazwami), ale to od Ciebie zależy, jak szybko przyswoi pozostałe części mowy. Są dzieci, które w tym wieku mówią niewiele, jednak „bam” (piłka, spadło), „opa!” (weź mnie na ręce), „hau, hau” (piesek), „pii” (pić!) to też słowa! Onomatopeje i wyrażenia dźwiękonaśladowcze jako stałe określenia czynności, obiektów czy osób są przede wszystkim sposobem werbalnej komunikacji, a poza tym ich stale poszerzający się zasób przygotowuje dziecko do poszerzania zasobu słownictwa. Pamiętaj – dziecko nie tylko obserwuje Cię i chce naśladować, ale również słucha, co i jak do niego mówisz!
Dla Logotorpedy,
Magdalena Siwek
Zostaw Odpowiedź