Strefa Rodzica

Ćwiczy rączka, ćwiczy buzia!

Przyjrzyj się swojemu Dziecku. Czy chętnie sięga po kredkę? Czy lubi kolorowanki? Czy kreśli swobodnie kształty na kartce papieru? Czy podejmuje zabawę, gdy pokazujesz plastelinę, farby, klej i nożyczki?

W terapii logopedycznej chętnie wykorzystuję ćwiczenia manualne i grafomotoryczne. Dlaczego? Przede wszystkim jest to świetny trening dla dziecka, które niebawem będzie uczyło się pisać; ponadto ćwiczenia koordynacji wzrokowo-ruchowej i motoryki małej kształtują umiejętność rysowania precyzyjnym, pewnym chwytem, rozwijają orientację przestrzenną oraz orientację w obrębie własnego ciała. Co więcej, rozwijają rozumienie i wykonywanie poleceń, mają wpływ na estetykę i jakość przekazu (i graficzną, i słowną). Rysunek wykonany spontanicznie można wykorzystać do opowiadania o tym, co znajduje się na rysunku, zaangażowania emocji oraz interpretacji, natomiast kolorowanki tematyczne wykorzystywane są przy terapii głosek. Co więcej, ćwiczenia manualne są rodzajem “przerwy w mówieniu”. Oto przykład dla ćwiczenia głosek szumiących: narysuj drogę zwierzątka do mieszkania, a potem opowiedz kto gdzie mieszka. Logopedyczny charakter takiego ćwiczenia polega na tym, że nazwy zwierząt i ich mieszkań posiadają w swoich nazwach ćwiczone głoski: myszka mieszka w norze, kot w koszyku, ptaszek w gniazdku.

Dla kogo?
Ćwiczenia motoryki małej, czyli sprawności i precyzji ruchów ręki, zalecane są wszystkim dzieciom, a w szczególności tym, które mają problemy z integracją sensoryczną, znajdują się w grupie ryzyka dysleksji, posiadają zaburzenia koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz posiadają nieprawidłowe napięcie mięśniowe.

Czym są ćwiczenia grafomotoryczne?
To, poczynając od najprostszych form: rysowanie po śladzie, dorysowywanie elementów, odwzorowywanie kształtów, kolorowanie, obrysowywanie przedmiotów (ręki, nogi, kubka, pudełka, szablonów), rysowanie lustrzanego odbicia lub tworzenie takiego samego rysunku, rysowanie szlaczków, samodzielne malowanie i rysowanie na płaszczyźnie.
rys ze wzoruNie każdy Maluch lubi rysować. Pamiętaj więc o tym, że ćwiczenia grafomotoryczne to nie tylko rysowanie standardowymi kredkami. Bawcie się! Eksperymentujcie na kredkach świecowych, pastelach! Sięgajcie po różne mazaki! Jeśli jest ciepło – wykorzystajcie chodnik i kredę! Malujcie farbami na różnych płaszczyznach! Nie bój się wykorzystać – zamiast pędzla – innych narzędzi (waty, zwiniętego papieru, patyka, wykałaczki, palca czy całej ręki! Używaj nożyczek, kleju, kolorowego papieru! Łącz techniki plastyczne! Baw się na różnych formach – nie tylko białej kartce, ale płachcie szarego papieru, kartonie lub prześcieradle. Korzystaj z plasteliny, modeliny, masy solnej!

A jeśli Twoim jedynym zastrzeżeniem jest brud i bałagan, który może powstać po tak wspaniałej zabawie… wykorzystaj go, do wypracowania systematycznego sprzątania po sobie. Dziecko, które może eksperymentować różnymi fakturami, materiałami, narzędziami, jest dzieckiem doświadczającym, rozwijającym się i przede wszystkim – SZCZĘŚLIWYM.

Pamiętaj, że hasłem przewodnim wszystkich takich ćwiczeń jest ZABAWA 🙂

Logotorpeda

Dla wszystkich Rodziców, którzy chcieliby sięgnąć po gotowe pomysły ćwiczeń grafomotorycznych, Logotorpeda przygotowała konkurs na FACEBOOKU. Nagrodą jest zestaw e-booków Ćwiczenia grafomotoryczne (dwie części) Oficyny Wydawniczej Impuls.

Co trzeba zrobić?

  1. Udostępnić konkursowy post na FACEBOOKU.
  2. Pod konkursowym wpisem na FACEBOOKU Logotorpedy w komentarzu pochwal się, w jaki sposób ćwiczysz rączkę ze swoim Maluchem!

Proste?

Czekają na Was trzy zestawy Ćwiczeń grafomotorycznych! Konkurs trwa do 13 lutego do północy.  Losowanie zwycięzców i wyniki zostaną opublikowane na FACEBOOKU 17 lutego.

konkurs-slider

 

Zostaw Odpowiedź