Przyjrzyj się swojemu Dziecku. Czy chętnie sięga po kredkę? Czy lubi kolorowanki? Czy kreśli swobodnie kształty na kartce papieru? Czy podejmuje zabawę, gdy pokazujesz plastelinę, farby, klej i nożyczki?
W terapii logopedycznej chętnie wykorzystuję ćwiczenia manualne i grafomotoryczne. Dlaczego? Przede wszystkim jest to świetny trening dla dziecka, które niebawem będzie uczyło się pisać; ponadto ćwiczenia koordynacji wzrokowo-ruchowej i motoryki małej kształtują umiejętność rysowania precyzyjnym, pewnym chwytem, rozwijają orientację przestrzenną oraz orientację w obrębie własnego ciała. Co więcej, rozwijają rozumienie i wykonywanie poleceń, mają wpływ na estetykę i jakość przekazu (i graficzną, i słowną). Rysunek wykonany spontanicznie można wykorzystać do opowiadania o tym, co znajduje się na rysunku, zaangażowania emocji oraz interpretacji, natomiast kolorowanki tematyczne wykorzystywane są przy terapii głosek. Co więcej, ćwiczenia manualne są rodzajem “przerwy w mówieniu”. Oto przykład dla ćwiczenia głosek szumiących: narysuj drogę zwierzątka do mieszkania, a potem opowiedz kto gdzie mieszka. Logopedyczny charakter takiego ćwiczenia polega na tym, że nazwy zwierząt i ich mieszkań posiadają w swoich nazwach ćwiczone głoski: myszka mieszka w norze, kot w koszyku, ptaszek w gniazdku.
Dla kogo?
Ćwiczenia motoryki małej, czyli sprawności i precyzji ruchów ręki, zalecane są wszystkim dzieciom, a w szczególności tym, które mają problemy z integracją sensoryczną, znajdują się w grupie ryzyka dysleksji, posiadają zaburzenia koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz posiadają nieprawidłowe napięcie mięśniowe.
Czym są ćwiczenia grafomotoryczne?
To, poczynając od najprostszych form: rysowanie po śladzie, dorysowywanie elementów, odwzorowywanie kształtów, kolorowanie, obrysowywanie przedmiotów (ręki, nogi, kubka, pudełka, szablonów), rysowanie lustrzanego odbicia lub tworzenie takiego samego rysunku, rysowanie szlaczków, samodzielne malowanie i rysowanie na płaszczyźnie.
Nie każdy Maluch lubi rysować. Pamiętaj więc o tym, że ćwiczenia grafomotoryczne to nie tylko rysowanie standardowymi kredkami. Bawcie się! Eksperymentujcie na kredkach świecowych, pastelach! Sięgajcie po różne mazaki! Jeśli jest ciepło – wykorzystajcie chodnik i kredę! Malujcie farbami na różnych płaszczyznach! Nie bój się wykorzystać – zamiast pędzla – innych narzędzi (waty, zwiniętego papieru, patyka, wykałaczki, palca czy całej ręki! Używaj nożyczek, kleju, kolorowego papieru! Łącz techniki plastyczne! Baw się na różnych formach – nie tylko białej kartce, ale płachcie szarego papieru, kartonie lub prześcieradle. Korzystaj z plasteliny, modeliny, masy solnej!
A jeśli Twoim jedynym zastrzeżeniem jest brud i bałagan, który może powstać po tak wspaniałej zabawie… wykorzystaj go, do wypracowania systematycznego sprzątania po sobie. Dziecko, które może eksperymentować różnymi fakturami, materiałami, narzędziami, jest dzieckiem doświadczającym, rozwijającym się i przede wszystkim – SZCZĘŚLIWYM.
Pamiętaj, że hasłem przewodnim wszystkich takich ćwiczeń jest ZABAWA 🙂
Logotorpeda
Dla wszystkich Rodziców, którzy chcieliby sięgnąć po gotowe pomysły ćwiczeń grafomotorycznych, Logotorpeda przygotowała konkurs na FACEBOOKU. Nagrodą jest zestaw e-booków Ćwiczenia grafomotoryczne (dwie części) Oficyny Wydawniczej Impuls.
Co trzeba zrobić?
- Udostępnić konkursowy post na FACEBOOKU.
- Pod konkursowym wpisem na FACEBOOKU Logotorpedy w komentarzu pochwal się, w jaki sposób ćwiczysz rączkę ze swoim Maluchem!
Proste?
Czekają na Was trzy zestawy Ćwiczeń grafomotorycznych! Konkurs trwa do 13 lutego do północy. Losowanie zwycięzców i wyniki zostaną opublikowane na FACEBOOKU 17 lutego.
Zostaw Odpowiedź