Testy i recenzje

Niepoważne wierszyki i inne rymowanki

Na rynku wydawniczym pojawiła się nowość Moniki Lubiny: trzy książeczki zawierające wierszyki utrwalające poprawną wymowę ćwiczonych głosek. Oto one:

 1. Niepoważne wierszyki do utrwalania wymowy i pisowni głosek: ś, ź, ć, dź, s, z, c, dz, sz, ż, cz, dż.
 2. Wierszyki drogowskazy do utrwalania wymowy i pisowni głosek: t, d, n, ń, j, l, r.
 3. Wierszyki dźwięczne i ciche do utrwalania wymowy i pisowni głosek: a, e, i, o, u, y, ę, ą, m, n, ł, w, b, d, g, f, p, t, k, ch.

Jak tytuły wskazują, wierszyki są przeznaczone nie tylko do ćwiczeń prawidłowej wymowy, ale także prawidłowej pisowni – są więc przeznaczone zarówno dla przedszkolaków, jak i dzieci starszych, w wieku szkolnym. Przetestowałam pomoc w trzech wariantach: u maluszka w przedszkolu, sześciolatka w pierwszej klasie oraz piątoklasisty.

Testy Logotorpedy:

Przedszkolak
Trzyletnia Ola utrwala głoskę K w mowie spontanicznej. Zapisałam w jej zeszycie jeden z wierszyków. Zaczęłyśmy wspólną naukę – ja zaczynałam wypowiadać wers, a Ola kończyła. Wierszyk jest krótki, łatwy do zapamiętania! Ola od razu chciała kolejny, do ćwiczenia z mamą. Zobaczcie, na jakim materiale ćwiczyła dziewczynka: 3 lataSześciolatek
Do wierszyka, którego wersy powtarzaliśmy z Łukaszem, narysowaliśmy wspólnie wszystkie przedmioty, które w swoich nazwach mają głoskę SZ. Następnie układaliśmy zdania z tymi wyrazami. Piękna motywacja do mówienia – zrozumienie celu poprawnej wymowy głosek.6 lat

Piątoklasista
Kamil ma problemy z wymową głosek dźwięcznych – zastępuje je głoskami bezdźwięcznymi. Wada wymowy jest przyczyną jego dysleksji. Ćwiczenia różnicowania słuchowego, dźwięczności wypowiadanych głosek oraz ćwiczenia czytania i pisania urozmaiciłam wierszykami. Później wspólnie wymyślaliśmy rymy do niektórych ze słów.

Spostrzeżenia Logotorpedy:

 • Wierszyki i rymowanki są ułożone zgodnie z kolejnością wprowadzania i utrwalania danej głoski: nagłos, śródgłos, wygłos; najpierw w sąsiedztwie samogłosek, później spółgłosek.
 • Zróżnicowanie tekstów: są łatwiejsze (dla młodszych) i trudniejsze (dla starszych); łatwiejsze zawierają onomatopeje i wyrażenia dźwiękonaśladowcze, dzięki czemu można czytać wierszyk wspólnie (Maluch kończy rozpoczętą przez dorosłego frazę).
 • Wprawki do głosek: wyszczególnienie sylab, które warto poćwiczyć z Dzieckiem „na rozgrzewkę”.
 • Obrazkowe głoski: przydatne do ćwiczenia dźwięków w izolacji wizualizacje i skojarzenia z głoską (np. ż i samolot).
 • Wskazówki i instrukcje logopedyczne: jak wymawiamy konkretną głoskę w sąsiedztwie innej, np. w wygłosie głoski dźwięczne są realizowane jako bezdźwięczne: dąb, chleb; przydatne rodzicom, którzy chętnie pracują ze swoimi Maluchami.
 • Przydatne w ćwiczeniach z dziećmi zagrożonych dysleksją.
 • Graficzne wyróżnienie ćwiczonej głoski (jak na ilustracji).
 • Labiogramy demonstrujące prawidłowe ułożenie narządów artykulacyjnych podczas wymowy danej głoski.
 • Ilustracje dobrane tematycznie do wierszyków, urozmaicające strony.
 • Nie tylko dla logopedów – dla rodziców, do poczytania, dla terapeutów, nauczycieli, psychologów.

Nie każdy wierszyk będzie dobry dla każdego dziecka. Trzeba uważnie wybrać długość, trudność, etap opanowania głoski przez dziecko. Zobacz, jaką formę mają wierszyki: te i inne znajdziesz na stronie Oficyny Wydawniczej Impuls.

134wierszyki1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

33Wraz z wydawnictwem Oficyna Wydawnicza Impuls mamy dla Was trzy komplety recenzowanych książek! Co należy zrobić, aby wziąć udział?

 1. Napisz krótką, dwuwersową rymowankę z wybraną trudnością logopedyczną (np. sz, ż, cz, dż, k, g, s, z, c, dz, t, d).
 2. Umieść ją w komentarzu lub podeślij w prywatnej wiadomości.
 3. Zrób to do piątku, 8 maja 2015 roku do godziny 20.00!
 4. Będzie nam miło, jeśli udostępnisz konkursowy wpis na Facebooku!
 5. Trzy rymowanki, które uzyskają największą ilość głosów zostaną nagrodzone kompletem testowanych zbiorów wierszyków logopedycznych.

Do dzieła!

Głosuj na najlepszą rymowankę! Szczegóły tutaj https://www.logotorpeda.com/recenczje/zaglosuj-na-rymowanke!

Logotorpeda

9 komentarzy

Zostaw Odpowiedź