Z pewnością znasz popularną zabawkę, w której naciskasz losowo wybrane zęby i energicznie uciekasz, aby zęby krokodyla nie zatrzymały się na Twoim palcu. Na rynku znajdują się inne zabawki-zwierzaki, działające podobnie jak opisywany krokodyl: jest dinozaur, rekin i hipopotam.
Przed Tobą inspiracja – pięć propozycji zabaw do wykorzystania właśnie z zabawką KROKODYL U DENTYSTY. Przetestuj wszystkie i zostaw komentarz, która z nich spodobała się Twojemu dziecku najbardziej! 🙂
- LICZYMY ZĄBKI – usprawniamy język. Dotykamy czubkiem języka kolejnych zębów u góry/ na dole równocześnie naciskając ten sam ząbek w paszczy krokodyla.
- PASZCZA KROKODYLA – uświadamiamy dzieci, co znajduje się w naszej buzi, gdzie mamy zęby, język, podniebienie. Pokazujemy palcem w paszczy krokodyla i sprawdzamy czy mamy tak samo w naszej buzi, np. sięgamy językiem do ostatniego ząbka po prawej/lewej stronie na dole i naciskamy ten ząbek w paszczy krokodyla.
- POWTÓRZ – utrwalamy prawidłową wymowę (dedykowane dzieciom, które mają listę wyrazową od swojego logopedy). Dziecko powtarza konkretny, ćwiczony wyraz lub sylabę z ćwiczoną głoską naciskając ząbek tylko wtedy, kiedy uda mu się wypowiedzieć prawidłowo.
- GŁODNY KROKODYL – rozwijamy słownictwo i słuch fonemowy. Dziecko wymyśla rzecz odpowiadającą wskazanym kryteriom, lub kategoriom naciska ząbek i sprawdza, czy krokodyl zamknie paszczę. Jeśli zamknie oznacza to, że chętnie zjadłby tą rzecz, jeśli nie zamknie wymyślamy kolejny przedmiot z tej kategorii. Oto przykład zabawy:
„Krokodyl lubi jeść coś, co:
– zaczyna się na głoskę…
– zawiera głoskę…
– ma 2 (3,4) sylaby
– jest warzywem/owocem/ubraniem (dowolna kategoria)”.
5) LICZEBNIKI – uczymy się odmiany liczebnikowej. Naciskając kolejne ząbki stosujemy liczebniki porządkowe. „Który?” – pierwszy, drugi, trzeci…
Alternatywnie rzucamy kostką, która wskaże nam, który ząbek z prawej/lewej strony mamy nacisnąć: „Naciskam pierwszy, drugi, trzeci…”.
Koniecznie daj znać, która z propozycji najbardziej Ci się podoba!
Agnieszka Jarząbek
Zostaw Odpowiedź