Strefa Rodzica

Jaki kubek wybrać do nauki picia? – pytanie Rodzica

„Moje dziecko ma półtora roku. Chcę je już oduczyć picia z butelki, nauczyć pić z kubka. Na rynku jest wiele modeli i propozycji. Który wybrać i dlaczego?” – Pyta Katarzyna, mama Borysa.

Rzeczywiście, wybór jest ogromny! Poniżej znajdują się zdjęcia i opisy różnych kubków, z których mogą pić Wasze dzieciaki. Ostateczny wybór i tak będzie należał do rodzica; wśród nich jest grupa kubków, które będą wspierały właściwe nawyki, jak i grupa, które będą wpływały negatywnie na proces picia, będą utrwalały ssanie, mogą przyczynić się do deformacji zgryzu, a wreszcie będą przyczyną nieprawidłowych nawyków i preferencji.

Poniżej zestaw kubków, które będą SUPER WYBOREM:

Kubek doidy
Zwykle ma ścięty kształt, dzięki czemu dziecko może obserwować jego zawartość. Dużym ułatwieniem będą dwa uchwyty.

Doidy: www.doidycup.pl

Reflo
Ten kubek posiada wkładkę, która zapobiega wylaniu jego całej zawartości po przechyleniu kubka przez dziecko.

Reflo: www.energyfamily.pl

Zwykły kubek
Zwróć uwagę na to, aby nie był szklany i, jeśli to możliwe, miał uchwyt. Może dziecko ma już upatrzony atrakcyjny, swój ulubiony kubeczek?

A teraz naczynia, które mogą mieć NEGATYWNY WPŁYW na nawyki dziecka:

Kubek – niekapek
Picie opiera się na mechanizmie ssania z dziobka, wciąż utrwalając nawyk, który powinien zacząć wygasać ok. 6 miesiąca życia. Często obecny ustnik pomiędzy zębami (dotyczy to również smoczka, palca, języka) będzie miał niekorzystny wpływ na zgryz dziecka.

Będą ok, jeśli głównym celem będzie dbanie o czystość 😉

Kubek 360
Aby wydostać napój trzeba… zassać! A ssanie, jak wyżej, wygasa ok. 6 miesiąca życia.

Butelka z ustnikiem
One z pewnością nie przybliżą dziecka do umiejętności picia z kubka, będą jednak bardzo wygodne w podróży.

Wygodne, ale czy nie za bardzo przypomina niemowlęcą butelkę?

Bidon z rurką
To też nie kubek! Niektórzy specjaliści zwracają uwagę na umiejętność picia przez słomkę pod warunkiem, że słomka nie jest przygryzana zębami! Właściwe jej położenie to przedsionek jamy ustnej, objęcie jej wargami i zassanie (znowu!).

Podsumowując…

Wybory rodziców są motywowane w następujący sposób: chcę, aby dziecko potrafiło już pić z kubka, a nie tylko z butelki. Nie zawsze są świadomi, że wybór kubka, który dba o czystość (nie kapie, nie chlapie, nie paćka), jest wyborem właściwym dla fizjologii rozwijającego się dziecka. Mam nadzieję, że już wiecie, na co zwrócić uwagę.

Dajcie znać, czy Wam pomógł ten tekst w wyborze kubka.

Karolina Spałek
dla Logotorpeda.com

Zdjęcia: www.pixabay.com

Zostaw Odpowiedź