Nauka czytania Strefa Rodzica Terapia wad wymowy

Co to są sekwencje?

Co to są sekwencje? Jak one pomogą mojemu dziecku? W czym są przydatne?
Najprościej – sekwencje to ciąg znaków (symboli), który jest uporządkowany według określonej reguły, tworząc strukturę. Struktura ta jest powtarzana, a miejsce kolejnego elementu jest wyznaczone przez regułę. Na przykładzie najprościej!

Jak układać?

Sekwencje mogą być dwuelementowe, trzyelementowe, czteroelementowe… Mogą być rysowane na kartce, przyklejane; układane z nakrętek lub spinaczy do bielizny. Mogą to być kolory, figury, kształty, obrazki rzeczowników, samogłoski; wszystko, czego akurat potrzebujesz do ćwiczeń! Pamiętaj, żeby układać linearnie, czyli od lewej do prawej.

IMAG0496

Po co?

Sekwencje odzwierciedlają porządek znaków językowych, zarówno pisanych, jak i mówionych: pozwalają poznawać regułę, ćwiczą dostosowywanie się do niej; takie ćwiczenia są także przygotowaniem do nauki pisania i czytania, ponieważ kształtują porządkowanie świata od lewej do prawej i od góry do dołu. Dodatkowo ćwiczą koncentrację uwagi.

IMAG0492

KARTA PRACY DO POBRANIA:

 

Jak wykorzystać?

Użyj swojej kreatywności. Jeśli uczycie się kolorów, użyj kolorowych klamerek, mazaków, kredek, kolorowych papierów. Jeśli liczycie – przygotuj sobie wycięte cyferki do naklejania w określonej kolejności. Jeśli trenujecie rączkę i trzymanie kredki – wykorzystaj coś ze ścieżką grafomotoryczną: rysowanie po śladzie, kolorowanie. Jeśli wzmacniacie napięcie mięśniowe – koniecznie sięgnij po plastelinę! Jeśli ćwiczysz głoskę – przydatne będą sylaby  lub obrazki z ćwiczoną głoską! Zobacz, jak można wykorzystać gumki recepturki! IMAG0494Podoba się?

A może masz własny pomysł na tworzenie sekwencji? Podziel się!

Logotorpeda

2 komentarze

Zostaw Odpowiedź