Co to są sekwencje? Jak one pomogą mojemu dziecku? W czym są przydatne?
Najprościej – sekwencje to ciąg znaków (symboli), który jest uporządkowany według określonej reguły, tworząc strukturę. Struktura ta jest powtarzana, a miejsce kolejnego elementu jest wyznaczone przez regułę. Na przykładzie najprościej!
Jak układać?
Sekwencje mogą być dwuelementowe, trzyelementowe, czteroelementowe… Mogą być rysowane na kartce, przyklejane; układane z nakrętek lub spinaczy do bielizny. Mogą to być kolory, figury, kształty, obrazki rzeczowników, samogłoski; wszystko, czego akurat potrzebujesz do ćwiczeń! Pamiętaj, żeby układać linearnie, czyli od lewej do prawej.
Po co?
Sekwencje odzwierciedlają porządek znaków językowych, zarówno pisanych, jak i mówionych: pozwalają poznawać regułę, ćwiczą dostosowywanie się do niej; takie ćwiczenia są także przygotowaniem do nauki pisania i czytania, ponieważ kształtują porządkowanie świata od lewej do prawej i od góry do dołu. Dodatkowo ćwiczą koncentrację uwagi.
KARTA PRACY DO POBRANIA:
Jak wykorzystać?
Użyj swojej kreatywności. Jeśli uczycie się kolorów, użyj kolorowych klamerek, mazaków, kredek, kolorowych papierów. Jeśli liczycie – przygotuj sobie wycięte cyferki do naklejania w określonej kolejności. Jeśli trenujecie rączkę i trzymanie kredki – wykorzystaj coś ze ścieżką grafomotoryczną: rysowanie po śladzie, kolorowanie. Jeśli wzmacniacie napięcie mięśniowe – koniecznie sięgnij po plastelinę! Jeśli ćwiczysz głoskę – przydatne będą sylaby lub obrazki z ćwiczoną głoską! Zobacz, jak można wykorzystać gumki recepturki! Podoba się?
A może masz własny pomysł na tworzenie sekwencji? Podziel się!
Logotorpeda
Świetne 🙂 Ja łączę sekwencję z ćwiczeniami małej motoryki.
[…] Szukasz inspiracji i więcej darmowych materiałów z sekwencjami? Co to są sekwencje? […]