Oddech i relaksacja Strefa Rodzica Terapia wad wymowy

Ćwiczenia głoski W (karty pracy)

„Co mam zrobić, żeby wesprzeć moje dziecko w terapii logopedycznej? Jak ćwiczyć z nim głoskę W? Ma 5 lat”.

Jak to co – ćwicz w domu! Codziennie znajdź chwilę na zabawę, w której wykorzystasz ćwiczoną głoskę i zachęcisz dziecko do wykorzystania materiałów, które przekazał logopeda. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które być może wykorzystasz podczas domowych ćwiczeń.

Ćwiczenia, które okażą się przydatne w przygotowaniu do prawidłowej wymowy głosek wargowych W oraz F to:

  1. Ćwiczenia oddechowe: dmuchanie baniek mydlanych, zdmuchiwanie płomyka świecy, dmuchanie na piórka, kawałki papieru.
  2. Ćwiczenia warg: cmokanie, chwytanie dolnej wargi górnymi ząbkami.
  3. Ćwiczenia dźwiękonaśladowcze: naśladowanie jadącego pociągu: FU FU, WU WU; ćwierkających ptaszków: FI FI; nadanie nowych odgłosów innym zwierzętom, na przykład wydrze: WY WY.

Warto wykonywać takie ćwiczenia nie tylko podczas ćwiczeń logopedycznych; usprawniasz oddech, ćwiczysz wargi, trenujesz fonację. Przydatne może okazać się także powtarzanie (lub odczytywanie) sylab z ćwiczonymi głoskami:

dla W:
WA, WO, WU, WE, WI, WY;
AWA, OWO, UWU, EWE, IWI, YWY…

dla F:
FA, FO, FU, FE, FI, FY;
AFA, OFO, UFU, EFE, IFI, YFY;
AF, OF, UF, EF, IF, YF.

Znajdź wokół siebie przedmioty, których nazwa zawiera głoskę W i poproś malucha o ich nazywanie.  Wymyślajcie śmieszne zdania i wierszyki, w których będą występowały ćwiczone głoski. Możecie dzielić na sylaby, śpiewać i recytować to, co wspólnie stworzycie. Ważne, aby pamiętać o prawidłowej wymowie głoski W.

W 2

Proponuję też kartę pracy z materiałem obrazkowym do utrwalania wymowy głoski W w wyrazach. Oto kilka wariantów wykorzystania karty pracy:

POBIERZ MATERIAŁ OBRAZKOWY:

  1. Gra memory: drukujesz kartę dwukrotnie, wycinasz. Naprzemiennie odsłaniajcie po dwa obrazki, za każdym razem pięknie wymawiając ich nazwy. Kto wygra?
  2. Etykietowanie: odetnij podpisy od obrazków. Jeśli Twój maluch potrafi czytać, pozwól mu na to. Rozszyfrowany napis dokładamy do właściwego obrazka. Chcesz więcej zabawy? Poćwiczcie rączkę i poproś dziecko o przepisanie wyrazu!
  3. Budujemy rymowanki. To super zabawa! Losujemy na zmianę obrazek, po czym wymyślamy słowo, z którym się rymuje lub układamy rymowankę. Przykład rymu? WANNA – HANNA; FONTANNA. Przykład rymowanki? WÓZEK: Stary Józek kupił WÓZEK.  KIWI: Jaś się dziwi, kto zjadł KIWI.

Pamiętaj, żeby dopisać w komentarzu swoje propozycje wykorzystania kart!

Logotorpeda

Zostaw Odpowiedź