Strefa Rodzica Testy i recenzje

Jaką zabawkę wybrać dla dziecka?

Jaką zabawkę wybrać dla dziecka?

Półki sklepowe uginają się od ciężaru i różnorodności zabawek. Pluszaki, klocki, puzzle, gry planszowe, układanki, gadające zwierzaki, zabawkowe telefony, grające organki. Wszystko to jest stworzone dla dzieci, a najbardziej uwagę przyciągają kolorowe, interaktywne zabawki, które grają, świecą i mówią. Czy będzie to trafiony prezent dla Twojego dziecka? Jakie korzyści przyniesie Tobie i Twojemu maluchowi? A może lepiej sięgnąć po coś innego?

Laptop edukacyjny czy drewniane klocki?

Atrakcyjne, elektroniczne zabawki często wykorzystują aspekt edukacyjny: mają doskonalić sprawność manualną, poszerzać zasób słownictwa, rozwijać umiejętności językowe, uczyć matematyki a także rozpoznawania liter. Świetnie brzmi, prawda? Brzmi tak, jakby zabawka krzyczała: „daj mnie dziecku, masz wolne popołudnie!”

Przenośna kuchnia drewniana z akcesoriami – idealna do zabawy w gotowanie!

Zwróć jednak uwagę na to, że te zabawki, które świecą, grają, wydają dźwięki – w rezultacie mniej stymulują rozwój dziecka i jego rozwój językowy niż proste, mniej złożone zabawki drewniane, książki i kontakt z rodzicami.  Zabawki o prostej konstrukcji, lecz dobrane do możliwości i poziomu rozwoju dziecka, nie podają gotowych rozwiązań, lecz są zabawkami, które można wykorzystać na wiele różnych sposobów – dzięki temu można zaobserwować rozwój kreatywności. Zabawka, która bawi, a jednocześnie uczy, rozwija logiczne myślenie, uczy koordynacji oraz myślenia przestrzennego. Najczęściej obserwuje się także rozwój języka dziecka, co obejmuje rozwój zasobu słownictwa oraz usprawnianie komunikacji.

sorter1

Sorter do klocków wraz z układanką GOKI – odpowiedni dla maluchów!

Jakie zabawki wybrać?

Najważniejszym jest, aby zabawki były dostosowane do wieku dziecka, były zgodne z zainteresowaniami oraz bezpieczne.
Najmłodsze dzieci, te, które dopiero poznają świat, uczą się sensorycznie: obserwują kolory, sprawdzają faktury, szukają źródła dźwięku; często wyrzucają przedmioty z łóżeczka, obserwując ich spadanie. Tu sprawdzą się sortery, które uczą rozpoznawania figur, kolorów, pobudzają wyobraźnię, ale także piłki, grzechotki.
Odrobinę starsze dzieci sięgają po zabawki, które przypominają świat dorosłych: są to pojazdy, laleczki, narzędzia do majsterkowania, przybory kuchenne. Tu dobrze przyjęte będą zabawki wspierające koncentrację uwagi i spostrzegawczość, np. memory, które także uczą zasady naprzemienności.
Starszaki i dzieci w wieku szkolnym również się bawią! Tu oprócz rozwiniętych zabaw naśladujących prawdziwe życie (na przykład zabawa w sklep) często wybierają zabawki wkraczające w obszar ich zainteresowania: gry logiczne, wykorzystujące intelekt dziecka. Popularnością cieszą się również zabawki wspierające zakres motoryki małej i wymagające precyzji ruchów.

Mały mistrz logiki GOKI - gra logiczna dla najstarszych

Mały mistrz logiki GOKI – gra logiczna dla najstarszych

Wybierz mądrze, wybierz drewniane!

Dlaczego wybieramy drewniane zabawki? Prostota ich wykonania pobudza kreatywność. Są wszystkim trwałe: ich kształt i faktura nie zmieni się. To także produkty wysokiej jakości, a ponieważ wykonane z naturalnych materiałów, określane są mianem zabawek ekologicznych. Te wszystkie cechy powodują, że drewniane zabawki są produktem ponadczasowym, dzięki czemu mogą posłużyć wielu pokoleniom. Przetestowane przez przedszkolaków są produkty niemieckiej marki GOKI, które możesz zamówić w sklepie Zielone Zabawki.

I choć elektroniczne zabawki mogą spełniać funkcję motywującą, ponieważ dzieci zajmują się nimi i trzymają z dala od kłopotów, to czy jednak służy to ich właściwemu rozwojowi? Czy pozostawienie dziecka samego z elektronicznym tabletem dla dzieci jest dobrym rozwiązaniem? Samodzielnie musisz sobie odpowiedzieć na to pytanie. Chętnie dowiem się, co o tym myślisz.

Tekst artykułu poleca nasz partner: internetowy sklep z drewnianymi zabawkamizielonezabawki.pl_logo

 

 

Zostaw Odpowiedź