Od jakiegoś czasu moje dziecko, trzylatek, jąka się. Obserwuję to podczas rozpoczynania wypowiedzi: mamamamama..mamusiu, babababa..babciu. Szczególnie często zauważam to podczas kontaktu z dziadkami, kiedy córka chce bardzo dużo powiedzieć. Nikt w rodzinie się nie jąka. Czytałam ze to może być przejściowe. Czy powinnam się martwić?
W przypadku trzylatków mówimy o niepłynności w mówieniu: słownik dziecka poszerza się z każdym dniem doświadczania świata, natomiast aparat mowy: wargi, język, podniebienie – nie nadążają za mózgiem dziecka, który chce wypowiedzieć wiele słów w krótkim czasie. Zauważa się, że dziecko zacina się podczas wydarzeń emocjonalnie nacechowanych, kiedy chce wyrazić szczególnie wiele komunikatów; dotyczy to spotkań z bliskimi, opowiadania o wydarzeniach emocjonujących, ważnych dla dziecka. Buzia dwu-, trzylatka czasami nie jest jeszcze gotowa na wypowiadanie wszystkich słów, stąd niepłynność i zacięcia. Zwykle takie objawy są przejściowe i mijają wraz ogólnym rozwojem psychomotorycznym dziecka.
Co możesz zrobić?
- Zachęcaj dziecko do ekspresji słownej – opowiadajcie, śpiewajcie, wspólnie recytujcie dziecięce rymowanki.
- Twórz sytuacje komunikacyjne, w których dziecko opowie o tym, co je spotkało, o swoich zainteresowaniach, opowie treść przeczytanej mu bajki.
- Nie zaszkodzą ćwiczenia wydłużające tor oddechowy: dmuchanie baniek mydlanych, trąbek urodzinowych, piórek.
- Nie przerywaj dziecku podczas mówienia, nawet jeśli się zacina! Daj mu tyle czasu, ile potrzebuje, aby wyrazić swoje myśli.
- Obserwuj! Notuj, ile razy powtarza się konkretna sylaba, w jakich wyrazach to się dzieje, w jakich sytuacjach i ile sekund trwa jedno takie zacięcie. Zaplanuj, że takie obserwacje będą trwały np. trzy miesiące. Od czasu do czasu nagraj Malucha w takiej sytuacji, aby udokumentować zmiany. Jeśli zauważysz, że niepłynność w mówieniu nasila się, skontaktuj się ze specjalistą: logopedą, a nawet balbutologiem – specjalistą terapii jąkania. Pozwoli on rozwiać wątpliwości, oceni osobiście dziecko oraz wesprze właściwym postępowaniem terapeutycznym.
Pamiętaj, że długo utrzymująca się niepłynność mówienia może przerodzić się w jąkanie wczesnodziecięce. Dlatego ważne jest obserwowanie zjawiska!
Logotorpeda
Zostaw Odpowiedź