Strefa Rodzica

Razem przez pierwsze lata życia #6 Mamo, Tato – ja sam!

Jak sobie radzisz z chaosem, który zapanował w Twoim domu dzięki chodzącemu i niezwykle ciekawskiemu urwisowi? A może widzisz jakieś niepokojące sygnały, sugerujące, że nie rozwija się tak, jak powinien? Przeczytaj, jakie nowe umiejętności zaprezentuje Ci Twoja pociecha do momentu, aż skończy okrągłe 20 miesięcy.

Przysłowiowe wyrażenie, by mieć, w niektórych sytuacjach, oczy z tyłu głowy, nabierze dla Ciebie nowego znaczenia. Nie tylko dlatego, że niestrudzony badacz świata będzie Cię zaskakiwał najróżniejszymi pomysłami na domową katastrofę, ale również z powodu nowego sposobu chodzenia- teraz będzie też… do tyłu! Nie martw się, że coś mu się poprzestawiało w głowie- on w ten sposób przygotowuje się do wykonywania takich czynności, jak na przykład ubieranie się czy toaleta, bez kontroli wzrokowej. W ramach ćwiczenia daj swojemu maluchowi zabawkę na sznurku – zobaczysz, że od tego właśnie się zaczyna!

Rozwój fizyczny
Na zakup pierwszego rowerka jeszcze za wcześnie, ale Twoje dziecko już teraz przymierza się do premierowej przejażdżki! Zdziwiliśmy Cię? Musisz wiedzieć, że wchodzenie po schodach krokiem dostawczym albo schodzenie z nich, trzymając się obiema rękami poręczy, to jego trening przed tym wydarzeniem. Uczy się zachowywać równowagę i koordynować pracę rąk i nóg. Domyślamy się, że na widok malucha przy schodach w Twojej głowie pojawia się tysiąc czarnych scenariuszy, ale tylko dzięki zdobywaniu kolejnych doświadczeń, nie zawsze przyjemnych, dziecko uczy się, jak funkcjonować w otaczającym go świecie. Dlatego pozwól mu próbować – to wcale nie musi skończyć się źle.
Do 20 miesiąca życia Twoja pociecha zacznie też kopać piłkę, którą do tej pory tylko toczyła lub nosiła. Jeżeli masz córkę – nie panikuj. To żadne zaburzenia i chęć zostania drugim Robertem Lewandowskim – w ten sposób każde dziecko, niezależnie od płci, przygotowuje się do jazdy na rolkach, łyżwach czy hulajnodze.kajtek

Chcę rysować!
W kwestii nauki umiejętności manualnych również zaobserwujesz spore postępy. Rysowanie kresek w lewo i w prawo to nie wszystko. Jeżeli dziecko zauważy, że kredki w pudełku są ułożone prostopadle, to tę, którą trzyma w rączce, również odłoży w ten sam sposób. A jeśli zauważy, że, na przykład, w butelce ukryty jest jakiś przedmiot, odwróci ją, by wypadł. To jego przygotowanie nie tylko do pisania, ale także czytania oraz do nauki geometrii i fizyki (obrót o 90 stopni). Prawda, że to niesamowite? Tak małe dziecko, a tak szybko się uczy!

Nie zawsze od razu można odgadnąć o co w danej chwili chodzi dziecku, skoro nie potrafi tego wyrazić słowami… Niespodzianka! Twoje dziecko zakomunikuje swoje życzenia używając słów „am”, „da”, „nie”. Dzięki temu, w przyszłości, łatwiej mu będzie mówić o emocjach. Coraz częściej dziecko powie Ci, co zaobserwowało: piesek (au, hau), kotek (miau, cici), ptaszek (pi pi), gorące (ha!).. to tylko kilka dźwięków spośród wielu, które Twoje dziecko ma już w słowniku, ale – pamiętaj – to są jego słowa! Potrafi też już bić brawo, przybijać piątki, grać w kosi – kosi oraz pokazywać rączką “pa pa”!
Co więcej, już nie musisz pamiętać o codziennym czytaniu książeczki. Przypomni Ci o tym Twoje dziecko, na przykład poprzez podanie jej. Pomoże Ci też w drobnych pracach domowych – wiele rzeczy potrafi zrobić, bo przez ostatnie miesiące uważnie Cię obserwowało. Poproś o wyrzucenie śmieci do kosza, a na pewno to zrobi! Przy okazji to jego trening współpracy w grupie. Warto nad tym stopniowo pracować, zanim pomyślisz o zapisaniu malucha do przedszkola. Jeżeli jednak wiele czynności będzie chciał wykonywać sam, to także nic dziwnego. W tym wieku na światło dzienne wychodzi wiele Zoś -Samoś i, na tym etapie, nie ma sensu im w tym przeszkadzać. Pozwól więc małemu dziecku prawidłowo się rozwijać!

Odpowiedz sobie na pytania..
1. Czy Twoje dziecko utrzymuje kontakt wzrokowy?
2. Czy reaguje na własne imię?
3. Czy bawi się różnymi zabawkami?
5. Czy wykonuje proste polecenia?

Jeśli na wszystkie pytania odpowiedź brzmi NIE, obserwuj swoje dziecko i sprawdź dokładnie, czy jego rozwój postępuje prawidłowo! W szczególności postaraj się skontrolować słuch swojego maluszka!

Dla Logotorpedy,
Magdalena Siwek

ilustracje: www.pixabay.com

 

Zostaw Odpowiedź