Strefa Rodzica

Niemowlę u logopedy – co należy wiedzieć?

Czy można przyjść do logopedy na konsultację z niemowlakiem? Co powinno zaniepokoić Rodzica?

Czy można przyjść do logopedy na konsultację z niemowlakiem? Co powinno zaniepokoić Rodzica? Jakie działania podejmuje logopeda? Jak wygląda wizyta? Przeczytaj!

Niemowlę w gabinecie logopedycznym to coraz częstszy widok, choć wciąż wśród wielu dorosłych wzbudza to zdziwienie. “Takie małe dziecko? Przecież ono nie mówi! Na co mu logopeda?” – mówią, oczekując wyjaśnień. Powodów do wizyty rodzica z niemowlęciem może być całkiem sporo.

Oto najczęściej zgłaszane przez rodziców potrzeby:

  1. Ocena wędzidła języka,
  2. Ocena wędzidła wargi górnej,
  3. Wsparcie, gdy dziecko śpi z otwartą buzią, poprzez usprawnianie funkcji mięśni w obrębie jamy ustnej,
  4. Wsparcie w fizjoterapii małego dziecka (fizjoterapeuci stymulują ciało, logopedzi mięśnie odpowiedzialne za pobieranie pokarmu),
  5. Wsparcie w karmieniu (przy współpracy z doradcą laktacyjnym lub położną),
  6. Wczesna stymulacja procesów poznawczych (w przypadku dzieci z grupy ryzyka).

Jak wygląda konsultacja logopedyczna niemowlęcia?

Opiera się przede wszystkim na wywiadzie, w którym zbierane są informacje dotyczące porodu, sposobu i trudności w karmieniu, współwystępujących problemów, konsultacji z innymi specjalistami. Kolejnym krokiem jest badanie, które ocenia sprawność poszczególnych mięśni, ocenę wędzidełka, odruchy niemowlęce oraz wędzidła. Rozmowa z rodzicem obejmuje instruktaż podejmowanych domowych stymulacji wraz z opisem dokładnego działania, dostosowanego do potrzeb tak małego dziecka.

Jak często powinny odbywać się wizyty kontrolne u logopedy?

Za każdym razem, kiedy cokolwiek w zachowaniu dziecka wzbudza niepokój rodzica! Nie warto powstrzymywać się przed umówieniem wizyty, jeśli intuicja sugeruje, że coś jest nie tak. Każde dziecko rozwija się w sobie właściwy sposób, więc jeśli jesteś rodzicem, nie daj sobie wmówić, że czyjeś dziecko też tak miało. Warto się podzielić swoimi doświadczeniami, jednak jeśli tylko pojawia się czerwona flaga ostrzegawcza, lepiej skonsultować i wiedzieć, jakie działania podejmować!

Po 14 miesiącach ciszy w eterze wraca do Was

Logotorpeda 🙂

Zdjęcia: www.pixabay.com

Zostaw Odpowiedź