Strefa Rodzica

Osiągnięcia Malucha

Czy przyglądasz się swojemu małemu dziecku? Czy obserwujesz jego rozwój? Czy wiesz, jakie etapy powinno osiągać w określonym czasie? Jakie umiejętności powinno zdobywać w danym momencie?

W najbliższym czasie będzie dostępny dla Ciebie cykl artykułów, które pomogą Ci określić, na jakim poziomie rozwoju jest Twoje dziecko: czy rozwija się prawidłowo, a może wyprzedza rówieśników w niektórych aktywnościach? Być może dzięki tym informacjom zorientujesz się, które sfery rozwoju warto wesprzeć bardziej i zaplanować aktywności na weekend. Być może dzięki tym informacjom, które będą dostępne dla Ciebie o każdej porze dnia i nocy, uświadomisz sobie, czego Twój Maluch nie robi – dzięki temu szybciej zareagujesz.

Każde dziecko rozwija się w swoim tempie?

Oczywiście, każde dziecko należy traktować indywidualnie – różnią się nie tylko same dzieci, ale także środowisko, w którym dorastają, rodzaje zabawek, przekonania rodziców, towarzystwo innych dzieci, nadopiekuńczość lub pozostawienie swobody dziecku. W jakimś celu jednak powstały tabele rozwoju, dzięki którym wiemy, że jeśli dziecko nie chodzi w wieku 16 miesięcy, to dzieje się coś niepokojącego. Podobnie jest z mową: jeśli dziecko nie mówi, a ma już dwa lata, lub – co gorsza – nie nawiązuje kontaktu w żaden sposób – to znaczy, że pora zacząć działać!

Nie tylko mowa

Popatrz: człowiek jest spójnym organizmem, wszystko jest w ciele „po coś”, z jakiegoś powodu. Każda część ciała, organ, narząd, nerw – ma swoje funkcje i przeznaczenie. Rozwój psychomotoryczny niemowlaka, małego dziecka jest bardzo ważny, ponieważ to, co maluch osiągnie we właściwym dla siebie momencie, przygotuje go na zdobywanie kolejnych kompetencji w przyszłości, zarówno fizycznych, jak i umysłowych. Istotne jest dla nas, aby przedstawić zarówno rozwój, postępy maluszka w zakresie sfery motoryki dużej, motoryki małej, komunikacji, mowy, emocji.

Kto pyta…

Jeśli jesteś zaniepokojony, szukaj odpowiedzi u specjalistów! Czytaj książki i obserwuj rozwój swojego malucha, a na pewno nic nie umknie Twojej uwadze.

Logotorpeda

Zostaw Odpowiedź