Strefa Rodzica

Razem przez pierwsze lata życia #4 Mamo, Tato, mam już rok!

Dzieci rosną stanowczo zbyt szybko, prawda? Tak niedawno wróciłaś ze szpitala ze swoim maleństwem, a teraz już prawie świętujecie pierwszy rok życia. Zanim jednak zdmuchniecie razem świeczkę na urodzinowym torcie, przed Wami niezwykle ważne miesiące. Ostatnio opowiadaliśmy Ci o tym, co się dzieje z Twoją pociechą do momentu, gdy skończy 6 miesięcy.Przeczytaj więc, jak będzie się rozwijała przez następne pół roku…

Etap biegania za maluchem po mieszkaniu jeszcze przed Tobą, ale co powiesz na inny rodzaj treningu? Półroczne dziecko nie potrafi się samodzielnie poruszać, dlatego warto zainwestować w chustę lub innego rodzaju nosidełko, dzięki któremu będzie aktywnie uczestniczyło w wykonywanych przez Ciebie czynnościach i z zainteresowaniem słuchało, gdy będziesz mu o nich opowiadać. Jeżeli w tym czasie postanowisz rozwijać się kulinarnie, nie zapomnij o swoim maluchu, którego dieta powinna być coraz bardziej urozmaicona. Do wcześniejszego menu, złożonego głównie z marchewek i jabłuszek, dodaj warzywa: brokuły, kalafiora, kapustę, fasolkę szparagową, pietruszkę, cukinię oraz owoce: gruszki, maliny, morele. Nie zapominaj przy tym o białku – podawaj mu mięso z kurczaka, indyka, królika albo ryb. Czy pamiętasz o naszych wskazówkach dotyczące sposobu karmienia dziecka? Pamiętaj o tym, aby łyżeczkę wprowadzać w ten sposób, aby maluch samodzielnie mógł wargami zgarnąć pokarm. Unikaj „wlewania” jedzenia do buzi, przechylając łyżeczkę pod kątem; pozwól dziecku kształtować mięsień okrężny warg! Już niedługo zauważysz, że w taki sam sposób Twoja pociecha próbuje nakarmić swoje zabawki – jest bowiem w okresie, kiedy bardzo uważnie obserwuje rzeczywistość i stopniowo stara się odtwarzać czynności, które wykonują najbliższe osoby. Uczy się przez naśladownictwo, więc lepiej miej się na baczności!

Dlaczego rytm dnia jest ważny?
Każdego dnia przychodzi jednak taki moment, że zmęczenie bierze górę i trzeba go ukołysać do snu. To bardzo ważne, by odbywało się to o stałych porach, podobnie jak jedzenie. Zakłócanie dziecku rytmu dnia, może w przyszłości skutkować jego nadpobudliwością oraz zaburzeniami uwagi i koncentracji. Niezależnie od tego, czy jest środek tygodnia, weekend czy wakacje – trzymaj się tych samych pór snu i karmienia.

„Rewolucja dziewiątego miesiąca”
Nie obejrzysz się nawet, gdy wkroczysz, razem ze swoim dzieckiem, w czas, który badacze nazywają rewolucją 9 miesiąca. Komunikacja z maluchem stanie się dużo łatwiejsza, choćby dzięki temu, że zacznie wskazywać palcem na przedmioty, które będą go interesowały. To również okres przygotowawczy jeżeli chodzi o naukę samodzielnego siedzenia i chodzenia. Dziecko w tym wieku potrafi samodzielnie siedzieć, a trzymane za rączki, może ustać ok. 30 sekund. Wiemy, że nie możesz się doczekać, ale pierwszy krok już naprawdę blisko! Twój maluch zrobi również postępy w rozwoju mowy. Usłyszysz, jak powtarza wydawane przez siebie dźwięki, gaworzy, podwaja sylaby i przysłuchuje się rozmowom dorosłych. Co na pewno ważne dla Ciebie, zacznie także reagować na swoje imię.

Dziecko wcale nie musi mieć zębów, by uczyć się gryźć
Istotne jest, by stopniowo przyzwyczajać je do pokarmów coraz mniej płynnych. W okolicach 9 miesiąca spróbuj przygotowywać maluchowi posiłki, w których znajdą się większe kawałki jedzenia – na pewno sobie z nimi poradzi.  Możesz je też bardziej przyprawić, dzięki czemu dziecko szybciej zacznie przyzwyczajać się do takich posiłków, jakie jedzą dorośli. Wprowadzanie do diety pokarmów stałych pozwoli na wygasanie odruchu ssania: maluszek może uczyć się już pić z kubeczka, a mama może już odstawiać dziecko od piersi.

Jeżeli Twoja pociecha radośnie raczkuje po domu, oznacza to, że…
skończyła 10 miesiąc życia! Pamiętaj o usunięciu cennych przedmiotów z niższych mebli, bo będą już w zasięgu małych rączek. Zobaczysz, jak dziecko samodzielnie wstaje i, właśnie przy pomocy mebli, próbuje bokiem chodzić wzdłuż nich. Zacznie przy tym rozumieć i reagować na komendę „nie wolno!”, masz więc szansę zapobiec katastrofie! Dziecko rozwija się komunikacyjnie: zapytane o to, gdzie jest mama lub gdzie jest tata, poszuka Cię wzrokiem. Poproszone o zrobienie „pa pa”  albo pokazanie, jakie jest już duże, będzie potrafiło to wykonać. W ten sposób przygotowuje się do nazywania osób i rzeczy oraz do zapamiętywania sekwencji działań. Bawi się, przesuwając samochodzik po podłodze, a tym przygotowuje się do nauki pisania! Chwyta zabawkę jedną ręką i stara się prowadzić równym torem. Nie bagatelizuj takiej zabawy – wszelkie umiejętności, które odkryjesz potem w swoim dziecku, będą miały podłoże we wczesnych miesiącach jego życia.

baby-1501011_960_720

Czego oczekiwać od rocznego dziecka?
Roczny maluch nie potrzebuje już mebli, by się przemieszczać. Wystarczy, że podasz mu jedną rękę i w ten sposób będziesz go prowadzić. Będzie też wykonywał proste polecenia typu „daj”, „połóż”, „podaj”, powinien też pozwolić posadzić się na nocniku. Przyjdzie wreszcie czas na pierwsze słowa – tak jest, usłyszysz wreszcie tak wyczekiwane „mama!”  i „tata!”- oraz sylaby funkcjonujące jako słowa. Później z tych słów powstaną zdania.
Maluch będzie też powoli budował umiejętność zabawy tematycznej – spróbuj: gdy poprosisz dziecko, żeby potoczyło piłkę w Twoją stronę, z pewnością to zrobi! A kiedy podsuniesz mu zabawkę na sznurku, przyciągnie ją do siebie, co możesz odczytywać jako przygotowanie do używania różnych narzędzi w przyszłości. Podobnie z klockami – roczne dziecko wrzuca i wyciąga klocki z pudełka, potrafi też wsadzić mniejsze pudełko w większe. A to wszystko efekt aktywnego poznawania świata od pierwszych dni życia. RAZEM Z TOBĄ.

Co powinno Cię zaniepokoić?
Zapoznaj się z poniższymi punktami i zastanów się, czy konieczna jest pomoc specjalisty :

  • do czwartego miesiąca nie patrzy na twarz dorosłego,
  • do siódmego miesiąca nie odwraca się po usłyszeniu dźwięku,
  • do dziesiątego miesiąca nie siedzi,
  • do dziesiątego miesiąca nie powtarza sylab,
  • do jedenastego miesiąca nie pokazuje palcem,
  • do dwunastego miesiąca nie reaguje na imię,
  • do dwunastego miesiąca nie stoi samodzielnie,
  • do dwunastego miesiąca nie pełza, nie raczkuje, nie przemieszcza się przy pomocy mebli.

To bardzo ważne umiejętności, których brak uniemożliwi rozwój dalszych funkcji poznawczych. Pamiętaj – im wcześniej dziecko zostanie zdiagnozowanie, tym większe szanse, że uda mu się pomóc!

Dla Logotorpedy,
Magdalena Siwek

ilustracje: www.pixabay.com

Zostaw Odpowiedź