Mamy taki problem: mój syn (trzy i pół roku) nie wymawia głosek K i G. Omija je zupełnie: mówi ot zamiast kot, otlet zamiast kotlet, o-o zamiast oko; mówi także fla-a zamiast flaga lub waon zamiast wagon. Ma tak od kiedy zaczął mówić, myślałam, że sam zaskoczy. Jak mogę mu pomóc?
Taki sposób wymawiania wyrazów świadczy o opuszczaniu głosek tylnojęzykowych K i G (fachowo: kappacyzm, gammacyzm). Warto pamiętać o tym, że głoski tylnojęzykowe (K, G, H) pojawiają się jako początkowe w zasobie dźwięków małego dziecka, dlatego nie warto czekać, aż „samo się pojawi”. Najczęstsze wady wymowy polegają na opuszczeniu głosek podczas mówienia lub zastępowania ich głoskami T, D. Brzmi znajomo? Totet (kotek), domet (domek)… z pewnością znasz wiele innych takich zniekształconych słów.
Jak pomóc?
Najlepiej udać się do logopedy, który pokaże sposób ćwiczenia z maluchem. Jego działania będą polegały na zdiagnozowaniu przyczyny opuszczania głosek, wywołaniu K, G oraz zademonstrowaniu ćwiczeń utrwalających prawidłową artykulację. Nie zapomnij poprosić o zestaw ćwiczeń do domu!
Co w domu?
Stosować się do zaleceń logopedy. Jeśli maluch potrafi już powiedzieć K, ćwicz tę głoskę w sylabach:
KA, KO, KU, KE, KI
AK, OK, UK, EK, IK
AKA, OKO, UKU, EKE, IKI
Podobne sylaby przygotuj do utrwalania głoski G.
Dodatkowo można bawić się w zabawy dźwiękonaśladowcze: kura, gęś, bocian, żaba.. wszystkie te zwierzęta wydają takie odgłosy, w których można ćwiczyć K, G!
Warto pobrać też pomoc Logotorpedy:
KURY – karta pracy, utrwalanie głoski K w sylabach
MYSZKI – karty do gry, gra planszowa do utrwalania głoski K w sylabach
Gotowi do działania? Powodzenia!
Logotorpeda
[…] Moje dziecko nie mówi K, co robić? […]