Moje dziecko, zamiast słowa łapa mówi wapa albo japa. Podobnie dzieje się z innymi słowami, w których występuje głoska Ł. Jak mu pomóc?
Czasami zdarza się tak, że dzieci zniekształcają, omijają lub zastępują w wymowie niektóre głoski innymi. Kiedy zwracanie uwagi, dawanie właściwego wzorca wymowy oraz sylabizowanie nie dają efektów, warto skonsultować się z logopedą, który pomoże ustalić przyczynę wady wymowy oraz zaleci odpowiednie ćwiczenia do wykonywania w domu.
Maluchom, które mają taki problem, zwykle zaleca się:
- Ćwiczenia warg: cmokanie, naśladowanie rybki, przesuwanie dziobka z jednej na drugą stronę.
Inne ćwiczenia narządów artykulacyjnych znajdziesz tutaj i tutaj! - Ćwiczenia fonacyjne, na przykład naprzemienne powtarzanie samogłosek u – i – u – i; y – o – y- o; u – e – u – e.
- Przedłużanie wymowy samogłoski U.
- Powtarzanie sylab: ŁA, ŁO, ŁU, ŁE ŁY; AŁA, OŁO, UŁU, EŁE, IŁY, YŁY; AŁ, OŁ, UŁ, EŁ, IŁ, YŁ.
- Powtarzanie po dorosłym wyrazów zawierających głoskę Ł.
- Samodzielne nazywanie obrazków, których nazwy zawierają głoskę Ł.
POBIERZ ZA DARMO:
Wydrukuj dwa razy i stwórz z kart obrazkowych grę memo! Pamiętaj, że zabawa jest najlepszym sposobem utrwalania poprawnej wymowy!
Życzę doskonałej zabawy,
Logotorpeda
Uważam, że ćwiczenia te – zwłaszcza od punktu 4 – są pomocne dopiero przy utrwalaniu, a wyraźnie tytuł postu wskazuje na BRAK tej głoski w systemie fonologicznym dziecka. Więc jak ma powtarzać sylaby, jak nie umie powiedzieć tej głoski.