Terapia wad wymowy

Przygotowanie do głosek K i G – zabawa z dźwiękami

Masz wrażenie, że Twoje dziecko „już prawie” mówi K, już coraz częściej wybrzmiewa G, ale – Twoim zdaniem – do pięknego, regularnego używania G i K w wyrazach jeszcze długa droga? Dziecko ciągle jeszcze się myli, zamienia K na T, G na D lub opuszcza te głoski w wymowie? Skorzystaj z naszych materiałów do pobrania!

Jak korzystać z kart przygotowujących do głoski R?

Pobierz, wydrukuj i rozetnij karty ze zwierzętami. Bawcie się dźwiękami, które wydają, naśladując, intonując. Pokazuj dziecku kartę ze zwierzakiem i demonstruj dźwięk, jaki wydaje, poproś o powtórzenie.

Pobierz bezpłatne karty z dźwiękami do ćwiczeń głosek K, G

Memory

Inną propozycją jest wersja memory. Wydrukuj zestaw kart podwójnie. Podklej sztywnym kartonem na odwrocie. Odwracajcie karty, każdorazowo nazywając dźwiękiem zwierzę, które jest na odwrocie!

Pamięć słuchowa

Ułóż karty na stole, następnie poproś dziecko o podanie w kolejności tych obrazków, które odpowiadają usłyszanym dźwiękom. HAU HAU, KO KO. Dziecko powinno podać najpierw psa, później kurę. Podnieś poziom trudności i daj przykład trzech dźwięków następujących po sobie. MIAU, GĘ GĘ, HU HU. Czy dziecko poda prawidłowo: kota, gęś i sowę?

Wspieranie opóźnionego rozwoju mowy

Wiele jest dzieci, które zaczynają mówić później. Zawsze zalecam rodzicom wspieranie rozwoju mowy. Naśladowanie oraz zabawa wyrażeniami dźwiękonaśladowczymi jest jednym z etapów terapii opóźnionego rozwoju mowy. Wykorzystaj te karty do zabaw, które proponujemy tutaj lub tutaj.

Sprawdź inne materiały do ćwiczenia prawidłowej wymowy K i G!

Głoska K z myszką

Ćwiczenia K

Zostaw Odpowiedź