Nauka czytania

Co daje dziecku wczesna nauka czytania?

Dzieci poznają litery na etapie zerówki, przygotowania przedszkolnego. Oficjalnie uczą się czytać, kiedy rozpoczynają naukę w pierwszej klasie. Wyobraź sobie przygodę z czytaniem, zamiast „odrabiania zadań domowych”. Wyobraź sobie dziecko, które nie zadaje pytań: A co tu jest napisane..?, tylko samo odczytuje to, co je ciekawi.

Przedszkolak potrafi czytać!

To jest do zrobienia. Młodsze dziecko ma bardziej plastyczny mózg, a dzięki temu łatwiej może nauczyć się nowych rzeczy. Wczesna nauka czytania to nie tylko wykorzystanie tego etapu na naukę, ale również zapobieganie ryzyku dysleksji, które może wystąpić w przyszłości. U dzieci czytających obserwuje się poszerzenie rozwoju poznawczego. Profesor Jagoda Cieszyńska powtarza, że dziecko, które nie czyta, wie tyle, ile usłyszy. Umiejętność czytania oznacza nieograniczony dostęp do wiedzy, doskonali umiejętność samodzielnego zdobywania informacji. Należy też wspomnieć o sukcesie motywacyjnym: pierwszoklasista, który czyta, czuje się pewniej, ma ułatwiony start szkolny.

„Wokół” nauki czytania

Wczesna nauka czytania to nie tylko poznawanie kolejnych etapów czytania. To także ćwiczenia analizy i syntezy wzrokowej, które w przyszłości pomogą różnicować kształt liter (szukanie takich samych, wykluczanie ze zbioru, odwrócenia w przestrzeni); ćwiczenia pamięci (słuchowej, wzrokowej, ruchowej), które przyczynią się do łączenia odczytanych fragmentów w pełne słowa; ćwiczenia lewopółkulowe (sekwencje, szeregi, relacje), których zadaniem jest usprawnianie i ułatwienie procesu uczenia się czytania, kształtowanie kierunkowości czytania (od lewej do prawej).

Zaciekawiły Cię informacje o wczesnej nauce czytania?

Poznaj etapy wprowadzania samogłosek i sylab: Etapy wprowadzania czytania.

Wykorzystaj bezpłatne materiały Logotorpedy, które możesz pobrać i wydrukować:

Samogłoski

Paradygmat PA i MA

Logotorpeda

zdjęcie: www.pixabay.com

Zostaw Odpowiedź