Oto kontynuacja wpisu z materiałami do nauki czytania dla rodziców dzieci nieczytających. W poprzednim artykule przypomnieliśmy podstawy nauki czytania oraz zebraliśmy wszystkie karty z samogłoskami. Teraz kolej na sylaby paradygmatu PA, czyli: PA, PO, PU, PE, PI, PY oraz MA, MO, MU, ME, MI, MY.
Jak wprowadzać paradygmat PA?
Upewnij się, że dziecko już na pewno rozpoznaje samogłoski:
– potrafi prawidłowo pokazać, gdzie jest samogłoska, której nazwę wypowiesz (np. Gdzie A? Gdzie jest U? Pokaż najpierw E, a potem I);
– potrafi przeczytać pojedynczą samogłoskę, a także ich ciąg;
– prawidłowo wskazuje takie same samogłoski.
Następnie pokaż dziecku wszystkie sylaby: PA PO PU PE PI PY i przeczytaj je po kolei kilka razy tak, aby dziecko zapamiętało je także słuchowo.
UWAGA: nie czytaj liter (py-a), ani nie głoskuj (p-a), tylko przeczytaj sylabę jako całość: PA! Do tego wykonaj gest w obrębie ust, który będzie naśladował wybuch. Dzięki temu dziecko lepiej zwizualizuje sobie różnicę między samogłoską A a sylabą PA.
Czytanie paradygmatu PA – materiały
Poniżej znajdziesz ilustracje z dotychczasowymi kartami do wykorzystania w domu. Kliknij w obrazek, pobierz kartę z dostępnego linka, wydrukuj materiały i – baw się z dzieckiem!



Jak wprowadzać paradygmat MA?
Upewnij się, że dziecko:
– na pewno rozpoznaje samogłoski oraz sylaby paradygmatu PA i nie miesza ich ze sobą;
– potrafi prawidłowo pokazać, gdzie jest sylaba, której nazwę wypowiesz (np. Gdzie PA? Gdzie jest PU? Pokaż najpierw PE, a potem PI);
– potrafi przeczytać pojedynczą sylabę (PY), a także ich ciąg (np. PA PI PO);
– prawidłowo wskazuje takie same sylaby.
Następnie pokaż dziecku wszystkie sylaby: MA MO MU ME MI MY i przeczytaj je po kolei kilka razy tak, aby dziecko zapamiętało je także słuchowo. Kiedy już wszystko jasne, wykorzystaj nasze karty pracy.
Czytanie paradygmatu PA – materiały
Poniżej znajdziesz ilustracje z kartami do wykorzystania w domu. Kliknij w obrazek, pobierz kartę z dostępnego linka, wydrukuj materiały i – baw się z dzieckiem!


A tu – na dokładkę, materiały które pomogą w różnicowaniu paradygmatu PA i MA.


Dobrej zabawy!
Logotorpeda
Zostaw Odpowiedź