Nauka czytania

Samogłoski – wczesna nauka czytania (zbiór kart pracy). Propozycje na długi pobyt w domu z dzieckiem.

Oto propozycja dla rodziców dzieci nieczytających. Nauka czytania jest fantastyczną przygodą, jeśli ciekawie prowadza się poszczególne kroki czytania. Przedstawiamy tu metodę sylabową oraz zbiór materiałów do czytania „na początek”, czyli karty pracy z samogłoskami.

Dlaczego nauka czytania małych dzieci jest super? Dlatego, że daje im narzędzie do poznawania świata z innej perspektywy – z perspektywy liter. Dziecko, które czyta, potrafi zdobywać informacje samodzielnie. Rozbudzenie naturalnego zainteresowania „rozszyfrowywania” pisanych tekstów będzie nosiło charakter przygody, będzie oparte na ciekawości. Wśród dzieci starszych, które mają już obowiązek uczenia się czytać, tej ciekawości brakuje, a zastępuje ją przymus. Dlatego – warto wprowadzić naukę czytania nawet u dziecka trzyletniego.

Nauka czytania – wiedza bazowa

Przede wszystkim – bazowa wiedza. Autorytetem naukowym jest tu prof. Jagoda Cieszyńska, autorka Symultaniczno-Sekwencyjnej Nauki Czytania. Ona przygotowała plan, jak – krok po kroku – wprowadzać dziecku poszczególne elementy. Dokładny opis metody i postępowania znajdziesz w tutaj: NAUKA CZYTANIA SYLABAMI.

Kolejnym, ważnym aspektem są ćwiczenia towarzyszące. Nauka czytania to nie tylko rozpoznawanie liter, ale wiele innych ćwiczeń:

  • stymulacja wzrokowa – ćwiczenia poszukiwania takich samych, różnych; odtwarzanie układów.
  • stymulacja słuchowa – ćwiczenia percepcji słuchowej oraz słuchu fonemowego;
  • stymulacja koordynacji wzrokowo-ruchowej
  • stymulacja koordynacji słuchowo-ruchowej
  • wybór dominującej strony we właściwym etapie rozwoju – wspieranie wyboru dominującej ręki.

Nauka czytania – praktyka

Jeśli chcesz nauczyć swoje dziecko czytać, masz już podstawowe umiejętności i wiedzę, ale brakuje Ci materiałów – wykorzystaj nasze podpowiedzi! Poniżej znajdziesz ilustracje z dotychczasowymi kartami do wykorzystania w domu. Kliknij w obrazek, wydrukuj materiały i – baw się z dzieckiem!

Jak pobrać materiały?

Kliknij w obrazek. Przeczytaj w artykule instrukcję wykorzystania karty.
Pobierz kartę pracy, wydrukuj ją.
Dobrze się bawcie! 🙂

Logotorpeda

zdjęcie główne: www.pixabay.com

2 komentarze

Zostaw Odpowiedź