Nauka czytania

Gdzie taka sylaba?

Oto nowa karta pracy, która urozmaici Twojemu dziecku ćwiczenia różnicowania sylab. Rodzice często mówią, że dzieci mylą sylaby paradygmatu PA, MA, LA. Dlaczego? Najczęściej dlatego, że sylaby nie zostały dostatecznie utrwalone, zbyt szybko wprowadzono kolejny paradygmat lub nie zorganizowano ćwiczeń różnicujących.

Na czym polegają ćwiczenia różnicowania? Na odpowiednim rozpoznawaniu, wskazywaniu i poprawnym odczytywaniu różnych sylab.

POBIERZ KARTĘ PRACY:

 

1

Jak ćwiczyć?

Pobierz załącznik i wydrukuj kartę pracy. Razem z dzieckiem odczytaj pierwszą sylabę w rzędzie. Poproś je, aby odczytało pozostałe, mniejsze. Zapytaj, gdzie są takie same – duża i mała. Nie zapomnij o wykorzystaniu kolorowych mazaków i kredek! Warto też zmotywować dziecko i zachęcić je do narysowania innych robaczków na karcie pracy!

Aby wykorzystać w pełni kartę pracy, możesz prosić o wskazywanie nie tylko dużych sylab. ale także małych: gdzie PA? gdzie LO? gdzie MU?

Korzystaj z uśmiechem,

Logotorpeda

3 komentarze

  • Mój syn też miał problem z rozróżnianiem sylab. Tak jak radzi Pani Jagoda Cieszyńska cofnęłam się do pierwszego paradygmatu z P i ćwiczyłam jednak mój syn był tym znudzony bo znał już to na pamięć, przeszliśmy więc do sylab z M potem B i L i znowu to samo – syn potrafiłby przeczytać te sylaby w środku nocy pod warunkiem że były to sylaby z jednego paradygmatu. Po połączeniu sylab zaczęło się wszystko mieszać. Codzienne ćwiczenia utrwalające, kolejne pomyłki i wielkie rozczarowanie syna. Sam był na siebie zły i nie wiedział co ma zrobić żeby to zapamiętać. Ciągle słyszałam że trzeba ćwiczyć do skutku tak długo aż zacznie rozpoznawać bezbłędnie ale syn zaczął się zniechęcać bo ile można ćwiczyć ciągle jedno i to samo nawet jeżeli jest to w różnych ćwiczeniach. Może warto zastanowić się jakie inne ćwiczenia mogłyby pomóc, może nie warto iść w zaparte i mówić ćwiczyć ćwiczyć aż do skutku jeżeli tego skutku nie widać? Może na zasadzie jakiś skojarzeń obrazków ćwiczeń słuchu fonetycznego? Nie chce negować tej metody nauki czytania bo wiem jak wiele osób jest z niej bardzo zadowolonych ale u nas jak na razie się nie sprawdziła.

  • Witam, kiedy zmienić duże sylaby na małe, np. PA na pa, czy od razu czy po opanowaniu wszystkich. I kiedy zamieniać np. PA PO PE na AP OP też od razu czy to kolejny etap.

    • Pani Marto, sylaby zamknięte można wprowadzić, kiedy Maluch pozna już sylaby kolejnych paradygmatów z głoskami P, B, M, L, T, D, F, W, K, G, N, J, S, Z (niektórzy wprowadzają już po wprowadzeniu paradygmatów z głoskami F, W) oraz po opanowaniu etapu łączenia sylab, np. w wyrazach OKO, MAMA, LUPA. Proszę pamiętać, że sylaby zamknięte wprowadzamy w opozycji do sylab otwartych, czyli MA – AM. Zachęcam też do wykonywania ćwiczeń analizy i syntezy wzrokowej.
      Co do wprowadzania małych liter: proszę się upewnić, że dziecko zna wielkie litery, potrafi odczytywać sylaby, sylaby łączyć w słowa, a czytając słowa – odczytywać ze zrozumieniem zdania. Przestawianie z wielkich na małe to etap szkolny.
      Pozdrawiam

Zostaw Odpowiedź