Oddech i relaksacja

3 objawy nieprawidłowej pozycji języka

Pozycja spoczynkowa języka to naturalne, fizjologiczne ułożenie języka w okolicach wałka dziąsłowego, na podniebieniu. Prawidłowe ułożenie języka w jamie ustnej przyczynia się do właściwego sposobu oddychania, wymowy głosek, ma wpływ na prawidłowy zgryz. Jak zauważyć, że pozycja spoczynkowa jest niewłaściwa?

  1. Otwarte usta w ciągu dnia
    Wiecznie otwarta buzia, dziecko oddychające ustami, a co za tym idzie – nadmierne ślinienie się, mokry kołnierzyk, rękawy od wycierania spływającej po brodzie śliny? W takiej pozycji język zawsze leży na dnie jamy ustnej, nie unosi się do podniebienia. W niektórych przypadkach język nie tylko leży na dnie buzi, ale nawet wysuwa się na brodę! Oprócz nieprawidłowej pozycji spoczynkowej języka, oddychanie ustami może się przyczynić do zwiększenia ryzyka zachorowalności i infekcji górnych dróg oddechowych. Więcej przeczytasz tutaj: Oddychanie ustami.
  2. Chrapanie
    Dzieci, które chrapią w nocy, również oddychają ustami. W związku z tym, wargi sa rozszczelnionie, język spoczywa na dnie jamy ustnej. Chrapanie może być również objawem trudności laryngologicznych, na przykład związanych z obecnością trzeciego migdała. Przeczytaj więcej o chrapaniu.
  3. Wady wymowy
    Brak właściwej pozycji spoczynkowej języka jest bezpośrednią przyczyną wad wymowy. To właśnie pionizacja języka warunkuje prawidłową realizację głosek takich jak L, T, D, N, SZ, Ż, CZ, DŻ oraz R. Jeśli Twoje dziecko nie utrzymuje prawidłowej pozycji języka, mięśnie nie będą gotowe do tego, aby prawidłowo wymawiać te głoski. Przeczytaj o pionizacji języka.

Jeśli masz wątpliwości dotyczące własnego dziecka, obserwujesz u niego te objawy, skonsultuj się z logopedą i poproś o ustalenie indywidualnego planu terapeutycznego, który będzie obejmował ćwiczenia mięśni języka, naukę pionizacji, oddychania oraz poprawnej artykulacji.

Logotorpeda

Zostaw Odpowiedź