A może śpiewasz razem z dzieckiem? Może śpiewacie wszyscy razem, całą rodziną? Śpiewacie podczas zabawy, jazdy samochodem, spacerów? Nie? Najwyższa pora zacząć! Poznaj korzyści płynące ze śpiewania razem z dzieckiem.
Już od dawna wiadomo, że śpiewanie wspiera rozwój dziecka: zarówno rozwój słuchu, jak i zasób słownictwa. Śpiew jest bardzo intensywnie połączony z naszą kulturą. Komu z nas mamy i babcie nie śpiewały? Nie bez przyczyny śpiewa się dzieciom do snu, o czym możesz przeczytać tutaj. Poruszaliśmy już także kiedyś temat gry na instrumencie w aspekcie wspierania rozwoju mowy. Pora na rolę wspólnego śpiewania w ogólnym rozwoju psychoruchowym dziecka.
Korzyści wspólnego śpiewania:
- Rozwijanie słuchu muzycznego (odpowiedzialnego za rytm, melodię, intonację, natężenie głosu, tempo),
- Wspieranie aparatu oddechowo-fonacyjnego,
- Nawiązywanie relacji,
- Generowanie uczucia szczęścia,
- Wsparcie szybkiego uczenia się,
- Zwiększenie koncentracji i umiejętności zapamiętywania.
Warto również skupić się na piosenkach z pokazywaniem (oraz niedocenione zabawy paluszkowe!). Te, w odniesieniu do najmłodszych dzieci, także z opóźnionym rozwojem mowy, z trudnością z naśladownictwie, ograniczonym kontaktem wzrokowym oraz trudnościami ruchowymi, pomogą wspierać ich całościowy rozwój. Piosenki z pokazywaniem pomagają więc w:
- Rozwijaniu koordynacji słuchowo-ruchowej,
- Rozwijaniu koordynacji werbalno-ruchowej,
- Tworzeniu więzi,
- Utrzymywaniu kontaktu wzrokowego,
- Ćwiczeniach pamięci słuchowo-ruchowej,
- Rozwijaniu naśladownictwa,
- Nauce schematu własnego ciała,
- Wspieraniu orientacji w przestrzeni,
- Wzbogacaniu zasobu słownictwa.
Mamy dla Was propozycję: Jazzowanki – polskie, proste i spokojne piosenki z pokazywaniem. Piosenki dla dzieci bez animacji, jedynie z filmem instruktażowym do pokazywania. Magdalena Maduaka, autorka Jazzowanek, mówi o sobie tak:
Jestem mamą osiemnastomiesięcznej dziewczynki, żoną Nigeryjczyka grającego na saksofonie oraz muzykiem – a wszyscy razem mieszkamy w Danii. Ta mieszanka kulturowa (a także pstrokate i drażniące ucho teledyski dla dzieci z YouTube) skłoniły mnie do nagrania moich własnych wersji popularnych polskich piosenek dla dzieci. Bez animacji. Statycznych. Krótkich.
Jazzowanki sprawdzają się jako zabawa w domu, ale także w większym gronie dzieci: zabawa wyciszająca, ale równocześnie wspierająca rozwój muzyczny i motoryczny dziecka. Sami posłuchajcie i zobaczcie, jak bardzo są inspirujące.
Zapamiętaj:
Nie musisz mieć ukończonej szkoły muzycznej, aby śpiewać z dzieckiem. Nawet jeśli uważasz, że słoń nadepnął Ci na ucho, pamiętaj, że dla swojego dziecka jesteś najlepszym śpiewakiem. Dla malucha to rodzic jest największym autorytetem i wzorem do naśladowania.

Logotorpeda
Zostaw Odpowiedź