Oddech i relaksacja

A czy Ty śpiewasz swojemu dziecku?

A może śpiewasz razem z dzieckiem? Może śpiewacie wszyscy razem, całą rodziną? Śpiewacie podczas zabawy, jazdy samochodem, spacerów? Nie? Najwyższa pora zacząć! Poznaj korzyści płynące ze śpiewania razem z dzieckiem.

Już od dawna wiadomo, że śpiewanie wspiera rozwój dziecka: zarówno rozwój słuchu, jak i zasób słownictwa. Śpiew jest bardzo intensywnie połączony z naszą kulturą. Komu z nas mamy i babcie nie śpiewały? Nie bez przyczyny śpiewa się dzieciom do snu, o czym możesz przeczytać tutaj. Poruszaliśmy już także kiedyś temat gry na instrumencie w aspekcie wspierania rozwoju mowy. Pora na rolę wspólnego śpiewania w ogólnym rozwoju psychoruchowym dziecka.

Korzyści wspólnego śpiewania:

 1. Rozwijanie słuchu muzycznego (odpowiedzialnego za rytm, melodię, intonację, natężenie głosu, tempo),
 2. Wspieranie aparatu oddechowo-fonacyjnego,
 3. Nawiązywanie relacji,
 4. Generowanie uczucia szczęścia,
 5. Wsparcie szybkiego uczenia się,
 6. Zwiększenie koncentracji i umiejętności zapamiętywania.

Warto również skupić się na piosenkach z pokazywaniem (oraz niedocenione zabawy paluszkowe!). Te, w odniesieniu do najmłodszych dzieci, także z opóźnionym rozwojem mowy, z trudnością z naśladownictwie, ograniczonym kontaktem wzrokowym oraz trudnościami ruchowymi, pomogą wspierać ich całościowy rozwój. Piosenki z pokazywaniem pomagają więc w:

 1. Rozwijaniu koordynacji słuchowo-ruchowej,
 2. Rozwijaniu koordynacji werbalno-ruchowej,
 3. Tworzeniu więzi,
 4. Utrzymywaniu kontaktu wzrokowego,
 5. Ćwiczeniach pamięci słuchowo-ruchowej,
 6. Rozwijaniu naśladownictwa,
 7. Nauce schematu własnego ciała,
 8. Wspieraniu orientacji w przestrzeni,
 9. Wzbogacaniu zasobu słownictwa.

Mamy dla Was propozycję: Jazzowanki – polskie, proste i spokojne piosenki z pokazywaniem. Piosenki dla dzieci bez animacji, jedynie z filmem instruktażowym do pokazywania. Magdalena Maduaka, autorka Jazzowanek, mówi o sobie tak:

Jestem mamą osiemnastomiesięcznej dziewczynki, żoną Nigeryjczyka grającego na saksofonie oraz muzykiem – a wszyscy razem mieszkamy w Danii. Ta mieszanka kulturowa (a także pstrokate i drażniące ucho teledyski dla dzieci z YouTube) skłoniły mnie do nagrania moich własnych wersji popularnych polskich piosenek dla dzieci. Bez animacji. Statycznych. Krótkich.

Jazzowanki sprawdzają się jako zabawa w domu, ale także w większym gronie dzieci: zabawa wyciszająca, ale równocześnie wspierająca rozwój muzyczny i motoryczny dziecka. Sami posłuchajcie i zobaczcie, jak bardzo są inspirujące.

Zapamiętaj:
Nie musisz mieć ukończonej szkoły muzycznej, aby śpiewać z dzieckiem. Nawet jeśli uważasz, że słoń nadepnął Ci na ucho, pamiętaj, że dla swojego dziecka jesteś najlepszym śpiewakiem. Dla malucha to rodzic jest największym autorytetem i wzorem do naśladowania.

Logotorpeda

Zostaw Odpowiedź