Oddech i relaksacja

Higiena głosu – jak dbać o głos? 4 wskazówki

Prawnicy, lekarze, konsultanci, handlowcy, artyści, nauczyciele, politycy – te i inne grupy zawodowe, które pracują głosem, muszą pamiętać o odpowiedniej higienie głosu. To samo dotyczy dzieci, które nie są świadome tego, w jaki sposób pracuje ich narząd głosu: dużo mówią, często krzyczą, nadwyrężając głos. Jak profilaktycznie działać w tym obszarze?

1. Prawidłowy tor oddychania
Oddychanie przez nos powoduje oczyszczenie, nawilżenie i ogrzanie powietrza. Dzięki temu zmniejszamy ryzyko infekcji (Sprawdź: Noskiem czy ustami? Parę słów o (nie)prawidłowym oddychaniu).

2. Odpowiednie warunki
Podczas mówienia często zasysamy powietrze przez usta, przez co do gardła wpada powietrze takie, jakie jest w pomieszczeniu. Warto zadbać o to, aby w miejscu, w którym mówimy, panowały właściwe warunki: pomieszczenie było ogrzane (ok 20 stopni), nawilżone (jeśli nie nawilżaczem, to może wilgotnym ręcznikiem na kaloryferze?), z ograniczonym zanieczyszczeniem powietrza (kurz, dym nikotynowy), a w zasięgu ręki zawsze stała szklanka z wodą.

3. Cisza
Poziom hałasu jest bezpośrednią przyczyną zwiększania głośności podczas mówienia. Im głośniej, tym jesteśmy bardziej skłonni „przekrzyczeć” otoczenie. Ważne jest, aby jak najmniej obciążać głos. Warto skorzystać z mikrofonu, jeśli przemawiamy w większych pomieszczeniach.

4. Głos odmawia posłuszeństwa – co robić?
Bezpośrednio należy udać się do foniatry – to on jest specjalistą, który zajmuje się aparatem głosowym.

Zostaw Odpowiedź