Oddech i relaksacja

Zabawne ćwiczenia oddechowe, buzi i języka #KONKURS

Celem terapii logopedycznej Twojego dziecka jest usprawnienie narządów artykulacyjnych, ale dziecko po kilku powtórzeniach już się znudziło? Oto pięć propozycji, dzięki którym nie będziecie się nudzić podczas ćwiczeń oddechowych!

Na końcu artykułu znajduje się #Konkurs Logotorpedy, doczytaj do końca 😉

1.Wykorzystaj wyobraźnię! Niestety, polecenia w stylu „Oprzyj czubek języka o wałek dziąsłowy…” nie będą trafiały do większości maluchów. Jeśli jednak to samo zadanie określisz innymi słowami, na przykład:

Wyobraź sobie, że Twój język jest małym samochodzikiem, który pojedzie w daleką trasę, a po drodze będzie miał wiele ciekawych przygód. Jesteś ciekawy? Może wybierzesz imię dla swojego samochodu? W pierwszej kolejności musimy odpalić silnik! Aby to zrobić, dotknij przycisku za górnymi zębami… (Logotorpeda)

Prawda, że ciekawie? To samo możesz zrobić w wersji dla dziewczynek, które uwielbiają małe zwierzątka:

Czy zabrałaś dzisiaj ze sobą swój język? Pobawimy się! Będzie on dzisiaj małym chomikiem! Kiedy mały chomik odpoczywa w swoim domku, jego głowa opiera się o poduszkę za ząbkami, potrafisz ją odnaleźć? Kiedy chomik się budzi, głośno ziewa, a następnie zaczyna robić porządki w swoim przytulnym domku… (Logotorpeda)

Miej otwartą głowę i pamiętaj o tym, że dzieci również wymyślają świetne fabuły ćwiczeń – wystarczy im dać tylko szansę 🙂

2. Zwierzątka – dzieci je uwielbiają. Czy masz w domu pluszaki albo figurki przedstawiające zwierzątka? Każde z nich może reprezentować jedno z ćwiczeń buzi lub języka, np. konik oznacza kląskanie, hipopotam ziewanie, lew – oblizywanie a małpa – dziwne minki.

3. Używaj akcesoriów! W pierwszej kolejności wykorzystaj takie, które ułatwią dziecku wykonanie zadania:

  • lustro, w którym smyk zauważy ruchy swojego języka,
  • odrobina miodu, która podana na podniebienie, uruchomi mięśnie niezbędne do pionizacji języka,
  • płatki śniadaniowe, które przyklejone do podniebienia, języka lub policzków bardziej usprawnią jego ruchy,
  • mamom pozwalamy na używanie czerwonych szminek, które zwrócą uwagę na ruchy artykulacyjne warg,
  • piórka, na które wystarczy delikatnie dmuchnąć, aby pokazać, jak to robić, a przy okazji pogłębiać fazę wydechową oraz uczyć dmuchania nosem.
  • przeczytaj artykuł poświęcony pomysłom na piórka w terapii logopedycznej!
  • słomki, wata, piłeczki styropianowe, gwizdki, dmuchajki, trąbki urodzinowe i inne, o których wykorzystaniu przeczytasz tutaj.

4. Motywuj! Ćwiczenia buzi i języka to ćwiczenia mięśni. Największą rolę odgrywa tu regularność! Codzienne ćwiczenia pozwolą szybciej wzmocnić mięśnie narządów artykulacyjnych. Skorzystaj z tabelek motywacyjnych Logotorpedy!

tabela motywacyjna na wiosnę

tabela motywacyjna na lato

tabela motywacyjna na jesień

tabela motywacyjna na zimę

5. Skorzystaj z pomocy publikacji.

Na rynku jest kilka pozycji, z których można skorzystać, aby dodatkowo wesprzeć ćwiczenia narządów artykulacyjnych w domu. Są to zarówno publikacje „dla dorosłych”, opisujące techniki pracy, jak i „dla dzieci”, które angażują nie tylko mięśnie, ale także stymulują inne obszary rozwoju. Oprócz znanego i lubianego Języczka podróżniczka (który jest zbiorem opowiastek ćwiczących buzię i język), możemy polecić książki Język skacze buzia dmucha oraz Wargi parskają i pięknie głoski wypowiadają. Obie autorstwa Aleksandry Sadowskiej-Krajewskiej, stanowią zbiór kolorowych kart pracy. W środku, równolegle z ćwiczeniami narządów artykulacyjnych oraz oddechowych, znajdziesz ćwiczenia motoryki małej, zabawy fonacyjne, i ćwiczenia słuchu fonemowego.

Regulamin:

Zostaw Odpowiedź