Strefa Rodzica

Ćwiczenia pamięci słuchowej

Coraz częściej dzieciaki diagnozowane przez logopedów wykazują trudności w przetwarzaniu słuchowym, w tym z zapamiętaniem i powtórzeniem ciągów słów, cyfr, liczb, sylab. Wynika to z obniżonego poziomu pamięci słuchowej dziecka. Jak ją wspierać i wzmacniać? Oto kilka prostych ćwiczeń, które można włączyć nie tylko podczas ćwiczeń logopedycznych, ale także podczas zabawy!

1.”Powtórz tak tak, ja!”
Ten typ zadania nie wymaga użycia żadnych  pomocy – wystarczy kilka minut i odrobina koncentracji. O czego zacząć? Od dwóch prostych rzeczowników. Wymów dwa słowa, które dziecko po chwili odtworzy, na przykład: AUTO, PAJAC. Jeśli to nie sprawia trudności, zwiększ ilość słów do trzech: SPODNIE, SKARPETY, KOSZULA. Jeśli wybierzesz ubrania jednej kategorii (np. ubrania, zwierzęta, pojazdy), będą one łatwiejsze do zapamiętania, niż obiekty różnych kategorii. To samo ćwiczenie możesz wykonać z samogłoskami: “Powtórz: A, E, Y”, z czasownikami: “Posłuchaj, zapamiętaj i powiedz tak samo: JEDZIE, WOŁA, ŚPI”, albo z przymiotnikami: BIAŁY, ZIELONY, NIEBIESKI”.

Domki słuchowe do pobrania.
Wersja czarno-biała.

2. Ułóż tak, jak usłyszałeś
Dziecko wybiera obrazki z rozsypanki, układając je zgodnie z usłyszaną sekwencją, na przykład: MIŚ, AUTO. Można do tego wykorzystać przygotowane kartki papieru lub domki – propozycję Logotorpedy.

Domki możesz pobrać tutaj:
Wersja na dwa elementy:



Wersja na trzy elementy:

Sonia ćwiczy pamięć słuchową z wykorzystaniem domków słuchowych.
Zapamiętuje i układa trzy rzeczowniki.

3. Proste rymowanki
Dobrym pomysłem jest rozbudzanie zainteresowania rymami, pozwalając dziecku samodzielnie wybierać słowo kończące wierszyk, dopasowując je do rymu, na przykład: LATA OSA KOŁO…. (nosa). Jeśli dziecko już samodzielnie dobierze rym, poproś je o przyłączenie się do recytacji lub samodzielne powtórzenie rymowanki. Wykorzystaj tu książeczki z wierszykami dla dzieci, wybierając proste teksty. Jeśli jesteś logopedą, sięgnij po Piotrusia Słuchowego – wykorzystasz wielokrotnie.

4. Zdania do powtarzania
“Ola je zupę.” Czy to zdanie sprawia trudność Twojemu dziecku? Jeśli nie, możesz je rozwinąć charakteryzując zupę (jako: gorącą, smaczną, pomidorową), Olę (głodna, wesoła) lub okoliczności (w domu, w szkole, przy stole). Zdanie “Głodna Ola je ciepłą zupę” będzie trudniejszą wersją, a “Głodna Ola je gorącą zupę ogórkową w małym przedszkolu” będzie wyzwaniem! Cała trudność polega na odpowiednim dobraniu poziomu trudności zdania do powtarzania, który będzie odpowiedni dla Twojego dziecka.

5. Dzisiaj w zoo widziałem…
Znana starszym pokoleniom zabawa słowna, polegająca za odtworzeniu sekwencji nazw, podczas której dodawany jest kolejny obiekt. Jeśli ćwiczycie w wersji rodzic + dziecko, będzie to zabawa naprzemienna. Jeśli w większym gronie, należy uważnie śledzić i zapamiętywać informacje dodawane przez kolejnych uczestników.
Przykład? Dzisiaj w zoo widziałem małpę, konia, sowę i…. kangura!
Pamiętaj, że zamiast wycieczki do zoo, możecie zabawić się w zakupy (Dzisiaj w sklepie kupiłem…), zamawianie pizzy (Poproszę pizzę z pieczarkami, szynką, papryką i…) lub opowiadanie o lodach (W lodziarni były lody malinowe, cytrynowe, truskawkowe, miętowe i…). Kto zapamięta najdłuższy ciąg wyrazów, ten wygrywa!

Czy warto tu wspomnieć, że opisane ćwiczenia ćwiczą także koncentrację słuchową? 🙂
Logotorpeda

Zostaw Odpowiedź