Strefa Rodzica

Jak rozpoznać dobrego logopedę? 8 wskazówek

Chcesz zapisać swoje dziecko do logopedy, ale nie wiesz, jak wybrać najlepszego specjalistę? Szukasz, ale Internet podaje Ci wiele propozycji, nie możesz się zdecydować? Gubisz się w nazwach używanych przez terapeutów? Poniżej kilka wskazówek, dzięki którym podjęcie decyzji będzie łatwiejsze.

Kiedy Rodzic szuka logopedy, najczęściej pyta znajomych – czy korzystali z usług kogoś, kto był skuteczny? Czy mogą kogoś polecić, ponieważ pomógł rozwiązać ich problem? Czasami polecenie kogoś nie wystarcza i Rodzic samodzielnie chce się upewnić, czy wybrany specjalista odpowiada jego potrzebom.

Logopeda: neurologopeda, balbutologopeda, surdologopeda, logopeda wczesnej interwencji… kim są i czym się zajmują?

Oto 8 punktów, które pomogą zweryfikować, czy konkretny logopeda odpowiada Twoim oczekiwaniom:

 1. Rozmowa telefoniczna
  To pierwsza forma kontaktu z terapeutą. Czy udzielił odpowiedzi na wszystkie pytania o sposób, miejsce i czas prowadzenia zajęć?
 2. Wiedza, umiejętności
  Jakie proponuje techniki pracy z pacjentami? Czy dobiera je odpowiednio do potrzeb? Czy korzysta z innych metod, aby zajęcia były ciekawe i skuteczne?
 3. Podejście do pacjenta/klienta
  Popieramy relacje oparte na komunikacji, szczerości, rozmowie, empatii. Czy logopeda nie bagatelizuje Twoich obaw, czy rozmawia o niepokojących Cię zachowaniach/zjawiskach? Jeśli czujesz, że osoba, która pracuje z Twoim dzieckiem nie jest właściwa – podnosi głos, krzyczy, jest niemiła – lepiej poszukaj w innym miejscu!
 4. Wspieranie pracy w domu
  Czy logopedzie zależy na tym, aby jego praca była kontynuowana w domu? Czy uczy rodzica, w jaki sposób postępować, aby osiągnąć sukces? Czy pyta o wykonane zadania w domu, aby dziecko mogło się pochwalić swoimi osiągnięciami?
 5. Komunikacja
  Jak wygląda kontakt z terapeutą? Czy jego plan terapii jest spójny? Czy dotrzymuje słowa? Czy jest konsekwentny w działaniu?
 6. Regulamin, umowa na czas zajęć
  Jeśli jednym z warunków podjęcia współpracy jest umowa, podkreśla ona zaangażowanie logopedy. Szanuje on Twój czas i prosi o to samo. Przy okazji umowa jasno określa warunki Waszej współpracy, co jest ważne, ponieważ wspólnie pracujecie, aby osiągnąć cel.
 7. Czystość i dezynfekcja
  W czasach COVID-19 to szczególnie ważny aspekt. Zwróć uwagę na informacje o zachowywaniu środków bezpieczeństwa, dezynfekcję, czystość gabinetu.
 8. Widełki cenowe
  Nie zawsze to, co jest tańsze, będzie lepsze. W swoim wyborze nie kieruj się wyłącznie ceną, ale także wcześniejszymi wskazówkami.

Logotorpeda

Zostaw Odpowiedź