Strefa Rodzica

Jak rozwijać umiejętność budowania zdań? 5 pomysłów

Niektórzy rodzice zauważają, że ich dzieci komunikują się pojedynczymi słowami. U tych maluchów  obserwuje się uboższy niż u rówieśników zasób słownictwa, przejawiający się trudnościami w zakresie tworzenia dłuższych wypowiedzi. Często są to dzieci z opóźnionym rozwojem mowy. Jak zatem wspomóc dziecko w rozwijaniu umiejętności komunikowania się zdaniami? Oto 5 propozycji Logotorpedy.

1. ROZWIJAJCIE ZASÓB SŁOWNICTWA
I to zarówno słownictwo czynne, czyli wykorzystywane w codziennych sytuacjach, jak i bierne, które jest rozumiane przez dziecko. Wystarczy przeznaczyć kilka minut podczas spaceru, aby rozwijać w dziecku umiejętność tworzenia definicji. Tylko spróbuj zadać pytanie w formie zagadki: Czy wiesz, kim jest kucharz? Czy wiesz, do czego służą nożyczki? Co to znaczy, że coś jest kolorowe? Od razu zauważysz, że maluch będzie odpowiadał na pytanie tak, jak potrafi najlepiej!
Możesz także wykorzystać gry słowne oparte na kategoryzacji: Wymyśl jak najwięcej nazw zwierząt! Wymień sześć mebli! Powiedz, co może być zielone?

2. OPOWIADAJCIE
Nie tylko o tym, co było w przedszkolu na obiad albo kogo nie było na zajęciach. Wymyślajcie wspólnie historie! Mogą Wam w tym pomóc dostępne na rynku historyjki obrazkowe lub tzw. „story cubes”, które mogą urozmaicić rodzinne popołudnie. Nie zapomnijcie o wykorzystaniu rysunku jako elementu rozwijającego opowiadanie!

3. GRAJCIE W GRY
Sklepy oferują szeroki wybór gier i zabaw rozwijających umiejętność budowania zdań. Warto zastanowić się nad grami typu „Zgadnij, kto to?” lub „Zgadnij, kim jestem?”, które szczególny nacisk kładą na umiejętność zadawania pytań, a przy okazji uczą logicznego myślenia.

4. CZYTAJCIE
Już od dawna wiadomo, że czytanie dzieciom niesie same korzyści, o czym możesz przeczytać tutaj: Czytaj dziecku, czytaj z dzieckiem!
A może po wieczornym słuchaniu bajki pozwolisz maluchowi, aby odpowiedział na pytania do niej lub spróbował ją streścić? Jeśli to zbyt trudne, czytaj bajkę fragmentami, do których będziesz zadawać pytania o bohaterów i wydarzenia. Czy wiesz, że oprócz rozwijania zasobu słownictwa rozwijasz także wyobraźnię, koncentrację uwagi, umiejętność słuchania ze zrozumieniem oraz pamięć?

5. ĆWICZ PAMIĘĆ SŁUCHOWĄ
Proste wierszyki, rymowanki, zabawy paluszkowe, zapamiętywanie składników pizzy, listy zakupów, imion dzieci z przedszkola… Koncentracja słuchowa i pamięć słuchowa to obszary niezbędne do rozwijania komunikacji. Dzięki nim dziecko będzie pamiętało o niezbędnych częściach zdania i ich kolejności względem siebie.

Możesz także wyłączyć telewizor, tablet, komórkę.
One nie są partnerami komunikacyjnymi.
Ty nim jesteś.

Logotorpeda

 

Sprawdź też:
Opóźniony rozwój mowy

Czy moje dziecko potrzebuje pomocy logopedy?

Jak bawić się z dzieckiem, aby wpłynąć korzystnie na rozwój jego mowy?

Jak powinien przebiegać prawidłowy rozwój mowy mojego dziecka?

Zostaw Odpowiedź