Motywowanie Malucha do ładnego mówienia staje się niewykonalne? Nic go nie przekonuje, nawet wizja nagrody i kary? Próbowałeś już wszystkiego? Znajdziesz tu propozycję systemu motywacyjnego, który Cię zainteresuje. Nie jesteś wyjątkiem – rodziców walczących o motywowanie dzieci z wadami wymowy do ładnego mówienia w sytuacjach codziennych jest mnóstwo. Problem ten był poruszany w tekście o motywacji.
Tym razem pomysł dla tych, u których dziesięć minut ładnego mówienia nie znalazło praktycznego zastosowania. Przedstawiam Wam torpedę – KROPKI! 🙂
Sposób ten wymaga wcześniejszego przygotowania kropeczek – punktów, najlepiej w ulubionym kolorze Malucha, którymi będziecie ozdabiać punktową biedronkę LUB drabinę. Podpisujesz szablon imieniem swojego Dziecka, tak, aby wiedziało, że to właśnie jego własność. Szablon możesz pobrać i drukować wielokrotnie lub tworzyć własne pomysły graficznego zachęcania Malucha, najlepiej zgodnie z zainteresowaniami. Potrzebne są także nagrody – spisane w formie losów w osobnym przeźroczystym pojemniczku, lecz nie słodycze ani zabawki. Wśród nagród powinny znaleźć się czynności wykonywane wspólnie z rodzicami – puszczanie gigantycznych baniek, zabawa w podróżników, wspólne pieczenie ciasteczek, spacer na nowy plac zabaw, przygotowywanie pizzy, wycieczka do pobliskiego mini zoo, wyjście na basen… Czy już rozumiesz, co jest ważne w nagrodach? Nie koszty finansowe, ale więź, jaką można stworzyć z dzieckiem. Wspólne, ciekawe i wyjątkowe spędzanie czasu będzie dla Twojego dziecka najlepszą nagrodą – lepszą od najnowszej maskotki czy pudełka czekoladek.
Szablony do pobrania:
Jak to działa?
Obserwujesz swoje dziecko podczas codziennych sytuacji, oraz przysłuchujesz się jego mowie – sepleni międzyzębowo, choć potrafi trzymać język za zębami i mówić prawidłowo; zamienia głoski, choć potrafi ich używać odpowiednio do wyrazu; mówi jak dzidziuś, choć ma już sześć lat i z logopedą rozmawia swobodnie mówiąc jak prawdziwy starszak. Znasz takie sytuacje?
Zapoznaj swojego Malucha z nowym systemem nagradzania. Wytłumacz, że od dzisiaj będzie zbierało punkty – jedna kropka to jeden punkt. Punkty zbiera się za ładnie wypowiadane słowa, ale nie podczas ćwiczeń z logopedą. Umówcie się wspólnie na ilość punktów wymienianych na nagrody. Może to być na początku liczba pięciu lub ośmiu przyklejonych na szablon kropek. Od tego momentu obserwuj, czy są takie słowa, w których przebija się wyćwiczona, nowa głoska.
Przysłuchuj się – jeśli Twoje dziecko spontanicznie wypowie wyraz prawidłowo, zwróć na to uwagę, pochwal Malucha i zastosuj nagrodę – przyklej kropkę. Oto, jak może to wyglądać:
Rodzic: Brawo, Michałku! Bardzo ładnie powiedziałeś słowo SZAFA! Tak ładnie, że właśnie dostajesz punkt! (w tym momencie naklejasz kropkę na szablon lub pozwalasz, żeby Maluch sam to zrobił).
Twoje dziecko kolekcjonuje kropki. Za każdym razem po zdobyciu kolejnego punktu może chcieć przeliczyć swoje punkty – pozwól mu na to i róbcie to wspólnie, prawidłowo licząc. Wykorzystaj to także do ćwiczeń matematycznych: ile masz punktów? Ile kropek jeszcze musisz zdobyć? Właśnie wtedy rośnie motywacja dziecka i mobilizuje się, żeby zdobywać ich coraz więcej.
Jeszcze bardziej wzrośnie wtedy, gdy już wymieni swoje guzikowe punkty na nagrodę. W zamian za swoje kropki może wylosować jedną z przygotowanych wcześniej nagród.
Uwagi:
Pamiętaj o tym, aby zrealizować to, co Twoje dziecko wylosuje – odroczenie lub zaniechanie zrealizowania nagrody zadziała zupełnie odwrotnie!
Z czasem zdobywania kolejnych punktów możecie – wspólnie umawiając się – zwiększać liczbę guzików wymiennych na nagrody.
Jeśli Twoje dziecko samo zaproponuje jakąś nagrodę do zdobycia, przygotuj los odpowiadający marzeniu Twojego dziecka. Zauważysz z czasem, że nie nagrody są ważne, ale sposób spędzania czasu!
Spraw, żeby Twoje działania były systematyczne. Jeśli obiecujesz kropkę, przyklej ją!
Na zdjęciach szablony z kropkami Maluchów, które testowały mój pomysł. A Czy Tobie się podoba? Czy zastosujesz go w swoim domu?
Pamiętaj o tym, że Dziecko potrzebuje nie tylko czasu i ćwiczeń, aby ładnie mówić. Potrzebuje także motywacji.
Logotorpeda
[…] Wykorzystajcie jeden z systemów motywacyjnych, na przykład system guzikowy: za każdy dzień, w którym dziecko wykona ćwiczenia zaplanowane przez rodzica, zdobędzie jeden guzik; guziki będzie można wymienić na świetne, wakacyjne aktywności, takie jak wycieczka na nowy plac zabaw, skakanie w kałużach lub wspólne upieczenie pizzy! Sprawdź system motywacyjny tutaj. […]