Strefa Rodzica

Terapia logopedyczna w wakacje, czyli dlaczego nie robić przerwy – 5 propozycji wakacyjnych

Wyobraź sobie, że regularnie przez kilka miesięcy trenujesz – biegasz lub ćwiczysz na siłowni. Twoja kondycja się poprawia, czujesz zadowolenie. Wyjeżdżasz na dwutygodniowy urlop, podczas którego nie ćwiczysz – od razu dostrzegasz efekty, na przykład spadek formy. A teraz wyobraź sobie, że Twój urlop wydłuża się do dwóch miesięcy… Jak wygląda po takiej przerwie Twoja motywacja, forma, kondycja?

Dokładnie to samo dzieje się w przypadku terapii logopedycznej. Logopedia to taka dziedzina, w której oprócz właściwego wzorca niezbędne jest utrwalenie i automatyzacja nawyków uczonych przez logopedę. Jeśli wspólnie (dziecko, rodzic i terapeuta) przez cały rok szkolny pracujecie na utrwalenie nawyków, jakimi mogą być na przykład:

  • poprawna realizacja głosek,
  • utrwalanie pozycji spoczynkowej języka,
  • utrwalanie właściwego toru oddechowego,
  • ćwiczenia połykania,

to zorganizowanie dwumiesięcznego “urlopu” jakimi są wakacje, najprawdopodobniej spowoduje nawrót niewłaściwych nawyków do codzienności dziecka.

Ćwiczenia logopedyczne w trybie wakacyjnym

  1. Ustalcie wspólnie jedną lub dwie pory w ciągu dnia (kilka minut), które będą zadedykowane wykonywaniu zaleconym przez logopedę ćwiczeniom. Może to być rytuał towarzyszący porannej lub wieczornej toalecie, czytaniu przed snem lub pokonywaniu drogi na plac zabaw. Każdy dzień, w którym nie zapomnicie o zasadach, przybliży dziecko do osiągnięcia celu.
  2. Wykorzystajcie jeden z systemów motywacyjnych, na przykład system guzikowy: za każdy dzień, w którym dziecko wykona ćwiczenia zaplanowane przez rodzica, zdobędzie jeden guzik; guziki będzie można wymienić na świetne, wakacyjne aktywności, takie jak wycieczka na nowy plac zabaw, skakanie w kałużach lub wspólne upieczenie pizzy! Sprawdź system motywacyjny tutaj.
  3. Umówcie się, że podczas podróży samochodem będziecie korzystać z przygotowanych wcześniej fiszek z wyrazami, śpiewać piosenki lub mówić wierszyki, zwracając uwagę na prawidłową wymowę.
  4. Zabierzcie w podróż grę (wcale nie musi być logopedyczna!), ale każda partia będzie polegała na pięknym mówieniu.
  5. Słowa-klucze. Wakacyjni znajomi wcale nie muszą wiedzieć, że ćwiczycie w wakacje, ale tajne hasło – klucz zwróci uwagę na to, że w danej chwili dziecko “zapomniało” o regułach poprawnej wymowy. Kilkukrotne użycie hasła spowoduje, że nawet podczas wakacyjnej przygody smyk będzie zwracał uwagę na to, jak mówi… 🙂

Skorzystaj też z naszych wakacyjnych propozycji:

Na wakacje smyka – ćwiczenia języka

Ćwiczenia wakacyjne w wakacje? TAK!

Motywacja rodzica-5 sposobów!

Motywowanie dziecka

Logotorpeda

Zdjęcia: www.pixabay.com

Zostaw Odpowiedź