Strefa Rodzica

Razem przez pierwsze lata życia|#1| Mamo, Tato, mówcie do mnie!

Powitałeś już swojego maluszka na świecie – teraz, z każdym dniem, będzie się uczył i poznawał otaczający go świat. Potrzebuje do tego właśnie Ciebie, bo to Ty będziesz jego przewodnikiem przez następne kilkanaście lat.

Czy wiesz, że tuż przed narodzeniem mózg Twojego dziecka był już tak wykształcony, że o jego dalszym rozwoju zadecydują już tylko czynniki środowiskowe?
Oznacza to, że zmiany, jakie zajdą w mózgu dziecka, będą zależały od podejmowanych przez nie aktywności i zdobywania, z Twoją pomocą, kolejnych doświadczeń. Od momentu narodzin dzieci są skoncentrowane na swoim otoczeniu, a więc kontakt z osobami dorosłymi będzie miał bezpośredni wpływ na rozwój każdego malucha. Musisz wiedzieć, że niemowlę, które nie wykazuje chęci jakiegokolwiek obcowania ze środowiskiem, w przyszłości będzie miało problemy nie tylko natury językowej, ale i poznawczej.
Od pierwszych dni oswajaj swoją pociechę ze światem mowy, bo, jak pokazują przeprowadzone badania, aktywizuje to lewą półkulę mózgu, odpowiedzialną za zdolność mówienia i rozumienia wypowiadanych słów.  Wpływ na to ma również szeroko pojęty rozwój motoryki – stopniowy rozwój dziecka odbywa się przecież wielotorowo.

Jak wpływać na rozwój niemowlęcia?

Noworodek, leżąc na brzuchu z ugiętymi nóżkami, wielokrotnie próbuje podnosić główkę z jednego policzka na drugi. Trening mięśni karku, grzbietu i szyi, który przy tym wykonuje, jest bardzo ważny w tym okresie życia. Dlaczego? Bo pozycja, którą przyjmuje, wpływa też korzystnie na rozwój stawów biodrowych oraz na funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Taki maluch nie powinien wprawdzie jeszcze spać na brzuchu, ale gdy położysz go sobie na piersiach, z główką przy Twojej brodzie, będzie wyczuwał wibracje towarzyszące wypowiadanym przez Ciebie zdaniom. Twój głos będzie też działał na niego uspokajająco.
Pamiętaj, że na tym etapie życia, bardzo istotne jest też stymulowanie wzroku, bo to jedyny zmysł, który, po narodzinach, potrzebuje jeszcze kilku tygodni, by osiągnąć dojrzałość. Uzbrój się więc w przedmioty w odpowiednich barwach, najlepiej o kształtach figur geometrycznych.

Na co warto zwrócić uwagę stymulując wzrok?
Aby mózg noworodka rozwijał się prawidłowo, w jego otoczeniu powinny znajdować się przedmioty o wyraźnych kształtach oraz w ostrych, kontrastujących kolorach. Mogą to być koła, trójkąty, kwadraty, linie pionowe, poziome, czy skośne. Jeżeli chodzi o kolory,
w pierwszej kolejności dziecko zaczyna rozróżniać biały i czarny, następnie intensywną żółć, czerwień i zieleń. Taki trening z użyciem kształtów i kolorów sprawi, że Twoja pociecha bez problemu będzie później rozpoznawała konkretne przedmioty i wodziła za nimi wzrokiem.

Ważne, byś cały czas pamiętał, że w dużej mierze to od Ciebie zależy, jak będzie się rozwijać Twoje dziecko. Nie bój się też, w razie wątpliwości, zasięgać porady lekarza czy terapeuty – żadne pytanie nie jest głupie, chodzi przecież o dobro Twojego maluszka!

Dla Logotorpedy
Magdalena Siwek

1 Odpowiedź

Zostaw Odpowiedź