Sprawność całego ciała oraz sprawność dłoni i palców – te słowa mogłoby zastępować terminy “motoryka mała” i “motoryka duża”.
Jeśli słyszysz, że Twoje dziecko nie ma trudności w zakresie rozwoju motoryki dużej, to oznacza, że jego ciało jest sprawne.
Adekwatnie do swojego wieku przejawia umiejętności ruchowe. Jakie są przykłady rozwoju motoryki dużej? U maluszka to siadanie, wstawanie, raczkowanie, stanie, chodzenie, machanie rączką. U starszych dzieci to jazda na rowerze, skakanie, bieganie, przeskakiwanie, pływanie. Dotyczy to również sprawności w grach zespołowych oraz aktywności związanych z koordynacją wzrokowo-ruchową, takimi jak rzut do celu czy łapanie piłki.
Co, jeśli obserwuje się nieharmonijny rozwój fizyczny dziecka?
W zależności od tego, na jakim etapie rozwoju jest dziecko, należy podjąć terapię ruchową pod okiem specjalisty. Rozwój ruchowy jest niezwykle istotny w całościowym rozwoju dziecka!
Jeśli słyszysz,że motoryka mała Twojego dziecka rozwija się prawidłowo, to oznacza, że jego dłonie i paluszki są sprawne.
Podobnie jak motoryka duża, motoryka mała również rozwija się wraz z wiekiem. Dla niemowlaka osiągnięciem będzie zaciśnięcie paluszków na palcu dorosłego czy chwytanie grzechotki. Sprawność małej motoryki przejawia się najpierw w chwytaniu różnych obiektów, a później, kiedy dziecko jest starsze, w trzymaniu łyżki i samodzielnym jedzeniu. Starsze dzieci doskonalą motorykę małą podczas lepienia z plasteliny, zapinania zamków czy guzików, wycinania nożyczkami.
Co, jeśli obserwuje się brak rozwoju motoryki małej?
Zwróć uwagę także na postawę ciała – często zaburzenia te występują wspólnie. Przyczyną może być wzmożone lub obniżone napięcie mięśniowe w rączkach. Warto skonsultować się z rehabilitantem, który poprowadzi właściwą terapię i ćwiczenia. Aktywowanie motoryki małej do zabaw adekwatnych do rozwoju dziecka będzie kluczowe dla ćwiczenia sprawności dziecka!
Ważnym pojęciem jest także grafomotoryka, czyli umiejętność rysowania i pisania. Młodsze dzieci będą tworzyły “bazgroty” wszystkim, co zostawia ślad (nie tylko na papierze…). Starsze dzieci będą sięgały po kredki i mazaki – ważne, aby zwrócić wtedy uwagę na rodzaj jej trzymania. Zaburzenia grafomotoryczne są powiązane z obniżoną sprawnością motoryki małej.
Logotorpeda
Jeśli chcesz sprawdzić, jakie umiejętności osiąga dziecko na każdym z etapów rozwoju, sprawdź artykuły z serii:
RAZEM PRZEZ PIERWSZE LATA ŻYCIA:
- Pierwszy miesiąc życia
- Drugi i trzeci miesiąc życia
- Od czwartego do szóstego miesiąca życia
- Od siódmego miesiąca życia do pierwszego roczku
- Szesnasty miesiąc życia
- Dwudziesty miesiąc życia
- Drugi rok życia
- Trzeci rok życia
- Czwarty rok życia
- Piąty rok życia
- Szósty rok życia
[…] Zawsze jednak logopeda będzie sprawdzał budowę narządów artykulacyjnych, sposób oddychania, grafomotorykę, lateralizację oraz słuch. W przypadku małych dzieci sprawdzane będą rozumienie mowy, […]