Strefa Rodzica

Motoryka mała i duża – co to jest?

Sprawność całego ciała oraz sprawność dłoni i palców – te słowa mogłoby zastępować terminy „motoryka mała” i „motoryka duża”.

Jeśli słyszysz, że Twoje dziecko nie ma trudności w zakresie rozwoju motoryki dużej, to oznacza, że jego ciało jest sprawne.
Adekwatnie do swojego wieku przejawia umiejętności ruchowe. Jakie są przykłady rozwoju motoryki dużej? U maluszka to siadanie, wstawanie, raczkowanie, stanie, chodzenie, machanie rączką. U starszych dzieci to jazda na rowerze, skakanie, bieganie, przeskakiwanie, pływanie. Dotyczy to również sprawności w grach zespołowych oraz aktywności związanych z koordynacją wzrokowo-ruchową, takimi jak rzut do celu czy łapanie piłki.

Co, jeśli obserwuje się nieharmonijny rozwój fizyczny dziecka?
W zależności od tego, na jakim etapie rozwoju jest dziecko, należy podjąć terapię ruchową pod okiem specjalisty. Rozwój ruchowy jest niezwykle istotny w całościowym rozwoju dziecka!

Jeśli słyszysz,że motoryka mała Twojego dziecka rozwija się prawidłowo, to oznacza, że jego dłonie i paluszki są sprawne.
Podobnie jak motoryka duża, motoryka mała również rozwija się wraz z wiekiem. Dla niemowlaka osiągnięciem będzie zaciśnięcie paluszków na palcu dorosłego czy chwytanie grzechotki. Sprawność małej motoryki przejawia się najpierw w chwytaniu różnych obiektów, a później, kiedy dziecko jest starsze, w trzymaniu łyżki i samodzielnym jedzeniu. Starsze dzieci doskonalą motorykę małą podczas lepienia z plasteliny, zapinania zamków czy guzików, wycinania nożyczkami.

Co, jeśli obserwuje się brak rozwoju motoryki małej?
Zwróć uwagę także na postawę ciała – często zaburzenia te występują wspólnie. Przyczyną może być wzmożone lub obniżone napięcie mięśniowe w rączkach. Warto skonsultować się z rehabilitantem, który poprowadzi właściwą terapię i ćwiczenia. Aktywowanie motoryki małej do zabaw adekwatnych do rozwoju dziecka będzie kluczowe dla ćwiczenia sprawności dziecka!

Ważnym pojęciem jest także grafomotoryka, czyli umiejętność rysowania i pisania. Młodsze dzieci będą tworzyły „bazgroty” wszystkim, co zostawia ślad (nie tylko na papierze…). Starsze dzieci będą sięgały po kredki i mazaki – ważne, aby zwrócić wtedy uwagę na rodzaj jej trzymania. Zaburzenia grafomotoryczne są powiązane z obniżoną sprawnością motoryki małej.

Logotorpeda

Jeśli chcesz sprawdzić, jakie umiejętności osiąga dziecko na każdym z etapów rozwoju, sprawdź artykuły z serii:

RAZEM PRZEZ PIERWSZE LATA ŻYCIA:

 1. Pierwszy miesiąc życia
 2. Drugi i trzeci miesiąc życia
 3. Od czwartego do szóstego miesiąca życia
 4. Od siódmego miesiąca życia do pierwszego roczku
 5. Szesnasty miesiąc życia
 6. Dwudziesty miesiąc życia
 7. Drugi rok życia
 8. Trzeci rok życia
 9. Czwarty rok życia
 10. Piąty rok życia
 11. Szósty rok życia
ilustracja: www.pixabay.com

1 Odpowiedź

Zostaw Odpowiedź