Strefa Rodzica

Razem przez pierwsze lata życia |#2| Mamo, Tato, pokażcie mi świat!

Drugi i trzeci miesiąc życia dziecka to czas, kiedy Twój maluch zaczyna aktywnie oglądać świat. Jaka jest Twoja rola? To ważne, żebyś umożliwił mu poznawanie go w zmieniającej się przestrzeni.

Świat oglądany z perspektywy własnego łóżeczka już nie wystarczy – pokaż Twojemu dziecku parki, place zabaw, sklepy i innych ludzi! Zauważysz na pewno, że zacznie powoli reagować na mimikę zwracających się do niego osób. Dzięki temu przygotowuje się do prowadzenia dialogów, koncentruje się również na różnych twarzach, za którymi potrafi już wodzić wzrokiem. Możesz też zacząć wypatrywać pierwszego uśmiechu na twarzy Twojego malucha. To z kolei przygotowanie do rozumienia mowy oraz odczytywania emocji. Po dźwiękach, jakie będzie wydawał, domyślisz się także, czy Twoja pociecha jest mniej lub bardziej  zadowolona albo głodna. To od tego właśnie zaczyna się stopniowy rozwój mowy – a to ważne, prawda?

Stymulacja maluszka
Pamiętasz o pokazywaniu maluchowi przedmiotów o intensywnych barwach i geometrycznych kształtach? Teraz będzie mógł nie tylko wodzić za nimi wzrokiem, ale również, te mniejsze, wziąć do rączki i przez chwilę potrzymać. Taka umiejętność to zalążek koordynacji wzrokowo-ruchowej, która, dzięki Tobie, rozwija się w Twoim dziecku.
Pisząc o rozwoju dziecka w pierwszym miesiącu jego życia wspominaliśmy, jak istotne jest mówienie do dziecka od chwili jego narodzin. Efekty można zaobserwować już nawet miesiąc później: Twoje dwu- lub trzymiesięczne maleństwo będzie odwracało główkę w kierunku źródła dźwięku, co jest przygotowaniem do reagowania na swoje imię.

Co powinno zaniepokoić?
Czy wiesz, że już w drugim i trzecim miesiącu życia możesz zaobserwować ewentualne pierwsze sygnały, że rozwój Twojego dziecka przebiega nie tak, jak powinien? Jeżeli więc zauważysz, że, na przykład, nie potrafi utrzymać w rączce małego przedmiotu, nie wodzi za nim wzrokiem lub nie reaguje w żaden sposób na mowę, warto wybrać się do specjalisty. Im młodsze jest dziecko, tym łatwiej będzie poradzić sobie z ewentualnym problemem.

A tymczasem…maluch do wózka i na spacer, poznawać świat!

Dla Logotorpedy,
Magdalena Siwek

1 Odpowiedź

Zostaw Odpowiedź