Strefa Rodzica

Mój trzylatek mówi tylko pierwsze sylaby słów! Co robić?

Moje trzyletnie dziecko wymawia tylko początkowe sylaby słów. Zamiast słowa babcia mówi BA, zamiast wyrazu pociąg – PO, zamiast fotel – FO. Oprócz tego komunikuje się w dziecięcy sposób, mówi na zwierzątka tak, jak dźwięki, które wydają: MU, KO, HAU. Co mogę zrobić, aby mój syn mówił normalnie?

Zacznijmy od tego, że dla dzieci, które uczą się mówić, normalne jest używanie wyrażeń dźwiękonaśladowczych: KO KO na kurę, MIAU na kota, MU na krowę; AM na jedzenie lub czynność określającą jedzenie (jeść). Wyrażenia dźwiękonaśladowcze zastępują rzeczowniki i czasowniki do czasu, aż nie przekształcą się w pełne nazwy słów. Trzylatek powinien już komunikować się zdaniami, chociaż prostymi, dlatego należy wspierać rozwój jego mowy.

Dzieci uczą się mowy poprzez naśladownictwo. W czasie długotrwałego procesu, jakim jest nabywanie mowy, naśladują wypowiedzi dorosłego. Jeśli dorosły mówi: BANAN, a dziecko chce powtórzyć, ale jeszcze nie wie jak, powtarza tylko cząstkę wyrazu, np. BA, lub realizuje słowo, które jest podobne: ANAN, NANAN. To może być etap rozwojowy, ale jeśli utrzymuje się już od dłuższego czasu, a skróty i zniekształcenia nie przeobrażają się w pełne słowa, warto wprowadzić kilka nowych działań, które pomogą dziecku w rozwijaniu zasobów słownika dziecka.

1. Baw się w powtarzanie: sylab, krótkich słów i długich słów.

Powtarzanie jest umiejętnością, która przybliża Twoje dziecko do samodzielnego budowania komunikatów. Upewnij się, że Twoje dziecko powtarza po Tobie samogłoski (A, E, O, U, i, Y), dźwięki otoczenia (BU – odkurzacz; TUTU – słoń; PI PI – myszka), pojedyncze sylaby np. MY, PO, BE, FY). Jeśli Twoje dziecko nie ma problemów z powtórzeniem po Tobie takich dźwięków, nie krępuj się i po prostu podziel proste słowo na sylaby, np. BU – ŁA; najpierw Ty mówisz BU, dziecko powtarza; potem mówisz ŁA, a dziecko powtarza; po tym chwalisz dziecko, w końcu powiedziało BUŁA! Na początku w częściach, ale w końcu było to słowo, prawda? 😉

2. Rozwijaj pamięć słuchową.

Pamięć słuchowa to obszar, który jest niezbędny, aby dziecko, które ma powtórzyć słowo BUŁA, mogło zapamiętać każdy element tego słowa. Ćwiczenia powtarzania poprzedź ćwiczeniami pamięci, z wykorzystaniem instrumentów, obrazków lub zabawek. Na początek skorzystaj z prostego polecenia: Podaj mi misia i lalkę. Jeśli dziecko poda tylko jeden z przedmiotów, będzie to sygnał do tego, aby rozwijać pamięć słuchową. Być może to w pamięci słuchowej jest problem skracania wyrazów.
Więcej ćwiczeń pamięci słuchowej w linku: ĆWICZENIA PAMIĘCI SŁUCHOWEJ.

3. Opowiadaj i zachęcaj do opowiadania.

Poprzez opowiadanie (lub czytanie) dziecku rozwijasz niego koncentrację słuchową, skupienie uwagi. Zachęcaj do opowiadania, zadając bazowe pytania: KTO TO? CO ROBI? CO TO? JAKI JEST? Pamiętaj, że jeśli stworzysz dziecku możliwość do wypowiedzi, dziecku będzie łatwiej ją stworzyć. Pytaj o to, co dziecku łatwo jest powiedzieć, dzięki czemu wpłyniesz na jego motywację.
Sprawdź: Czytaj dziecku, czytaj z dzieckiem

4. Włącz zabawę z dźwiękami i instrumentami.

Wykorzystywanie zabaw dźwiękowych oraz instrumentów dla właściwego rozwoju mowy jest oczywiste. Wykorzystaj dostępne przedmioty, aby Twoje dziecko mogło zapamiętywać kolejność dźwięków (na przykład najpierw grasz na grzechotce, a później na bębenku, dziecko powtarza), lokalizować ich dźwięk w przestrzeni (pod stolikiem, za drzwiami, pod poduszką) lub nazywać to, co słyszą (nagrania dźwięków z otoczenia: dźwięków zwierząt, odgłosów pojazdów, narzędzi).

5. Wspieraj w rozmowie.

Daj dziecku czas na to, aby mogło się wygadać. Zadawaj pytania, dzięki którym dziecko będzie mogło doprecyzować to, co przed chwilą powiedziało. Włącz w to ćwiczenia powtarzania, aby dziecko mogło praktycznie wykorzystać nowe umiejętności. Zachęcaj do mówienia, co zadawania pytań, do powtarzania, pokazywania palcem. Komunikacja to podstawa!

Logotorpeda

zdjęcie: www.pixabay.com

Zostaw Odpowiedź