Strefa Rodzica

Po co dziecku kołysanki?

Śpiewasz swojemu dziecku kołysanki?

Śpiewasz? Planujesz śpiewać swojemu dziecku? Może, jako mama, śpiewasz maleństwu, które jeszcze jest w brzuszku? A może kołysanki towarzyszyły Wam w okresie niemowlęcym? Dlaczego nie kontynuujesz tego pięknego, wieczornego rytuału? Przecież niesie on wiele, wiele korzyści! Sprawdź jakie!

A a a… Kotki dwa…

Kołysanka jest po to, aby uspokoić i wyciszyć dziecko przed zaśnięciem. Nasze mamy, babcie, a także kobiety wiele pokoleń wstecz śpiewały swoim dzieciom. Łagodny ton, spokojne tempo, ciepły głos rodzica utulającego dziecko do snu… Kołysanka zapewnia dziecku podstawową potrzebę, jaką jest potrzeba bezpieczeństwa. Pomaga nie tylko zasnąć, ale także wzmocnić więź między dzieckiem a rodzicem. Ta więź jest nie tylko emocjonalna, lecz wzmacnia poczucie bliskości. Podczas śpiewania kołysanki jesteś przy dziecku, nawiązując kontakt fizyczny: tulisz, bujasz w rytm melodii, trzymasz za rękę – to chwila tylko i wyłącznie dla Was, chwila intymna, w której jesteście tylko dla siebie, nic Wam nie przeszkadza.

Czy śpiewanie kołysanek wpływa na rozwój mowy dziecka?

Oczywiście! Bierne, a więc nie wymagające interakcji słuchanie, kształtuje w dziecku przede wszystkim umiejętność słuchania; nawet jeśli śpiewasz niemowlakowi, który odwraca główkę w kierunku dobiegającego go dźwięku. Dodatkowo kształtowane są poczucie rytmu, melodii, tempa. Starsze dzieci, wykorzystując powtórzenia w kołysankach, uczą się pojedynczych wyrazów czy zwrotów, wzbogacając zasób swojego słownictwa; kształtuje się u nich wtedy rozumienie używanych zwrotów, co przejawia się zarówno w mowie biernej, jak i czynnej.

Kołysanka a bajka na dobranoc…

Czytanie na dobranoc, choć jest niezwykle istotne w rozwoju języka małego dziecka, to może stwarzać pewne problemy z samym zasypianiem. Dzieje się to szczególnie wtedy, kiedy angażuje uwagę dziecka na tyle mocno, że maluch się rozbudza. W takim przypadku rewelacyjnym rozwiązaniem może być wprowadzenie wieczornego rytuału, składającego się  najpierw z bajki czytanej lub opowiadanej na dobranoc, a później z kołysanki.

Kołysanka ma walory uspokajające, zapewnia poczucie bezpieczeństwa, a ściszany głos naturalnie wycisza dziecko, pozwalając mu łatwiej zasnąć. Nie zapominaj o tym, że także Ty, jako Rodzic, podczas takich rytuałów relaksujesz się i odprężasz. Śpiewanie kołysanek niesie więc wiele korzyści! Wykorzystuj więc własny głos i…

Śpiewaj!

Logotorpeda

1 Odpowiedź

Zostaw Odpowiedź