Strefa Rodzica

Rodzic zmotywowany! 5 sposobów motywowania dorosłego do ćwiczeń z dzieckiem

Logopeda zalecił ćwiczenia logopedyczne w domu, a Ty ciągle o nich zapominasz? Chcesz ćwiczyć ze swoim dzieckiem, lecz brakuje Ci motywacji? A może nie masz pomysłu na atrakcyjne zabawy wspierające mowę Twojego dziecka? Poznaj 5 sposobów, które zachęcą Cię do działania!

  1. Znajdź 15 minut każdego dnia na ćwiczenia logopedyczne. Wybierz jedną, stałą porę: przed kąpielą, tuż po obiadku, a może od razu po wstaniu z łóżka? Przygotuj się do tych ćwiczeń, prosząc wcześniej logopedę swojego dziecka o przekazanie listy wyrazowej lub ćwiczeń do wykonywania w domu.
  2. Niech ćwiczenia będą zabawą! Wykorzystaj ruch, jeśli Twoje dziecko lubi zabawy ruchowe: podczas zabawy piłką możecie powtarzać słowa lub sylaby, a odtwarzaniu sekwencji ruchowych może towarzyszyć sekwencja słów z trudną głoską. Jeśli Twoje dziecko lubi bardziej ćwiczenia stolikowe, sięgnij po gry planszowe lub karciane, w których przemycisz ćwiczenia artykulacji lub opowiadania. Twoje dziecko lubi ćwiczenia grafomotoryczne? Dorysuj do kolorowanki chmurki z wyrazami lub wydrukuj i wykorzystaj podczas ćwiczeń karty pracy, które znajdziesz w naszym dziale terapia wad wymowy!
  3. Wykorzystaj tabele motywacyjne. Zaznaczanie “wykonanego zadania” dotyczy nie tylko dziecka, ale także Ciebie! To, że Twoje dziecko stale koryguje sposób i jakość swojej mowy, napędza Cię do dalszego działania!
    Tabelę motywacyjną do druku znajdziesz tutaj:
  4. Stwórz listę wyrazów, które ćwiczycie i powieś ją w widocznym miejscu, na przykład na lodówce czy drzwiach wejściowych do pokoju dziecka. Gdy tylko ją zauważysz, sięgnij po nią i “przepytaj” dziecko. Zaznaczaj słowa, które są już świetnie wypowiadane, oraz te, nad których wymową musicie jeszcze popracować. Taka lista pomoże Ci w przygotowywaniu zabaw ruchowych czy ćwiczeń do gier planszowych. Pamiętaj, że lista słów zmienia się! Dopisuj nowe słowa, które sprawiają trudność!
  5. Wykorzystaj każdą wolną chwilę! Niedzielny spacer po parku, poranna droga do przedszkola, a może wieczorna kąpiel? Podróż samochodem, wyjście do sklepu a może oczekiwanie na drugie danie? Nie marnuj czasu, w którym zachęcisz swoje dziecko do starannego i pięknego mówienia!

Jeśli konsekwentnie będziesz przestrzegać tych rad, a co za tym idzie – regularnie motywować swoje dziecko do wykonywania ćwiczeń logopedycznych, szybko zauważysz efekty. Praca w domu, kontrolowana przez rodzica wykorzystującego każdą codzienną sytuację, przyniesie o wiele więcej widocznych rezultatów swych działań, niż ograniczenie ćwiczeń wyłącznie do zajęć z logopedą. Zapytaj więc logopedę swojego dziecka o ćwiczenia, jakie należy wykonywać w domu!

Sprawdź też:
Jak motywować dziecko? Zbieranie kropek.
Jak motywować dziecko do ćwiczeń logopedycznych? 6 sposobów

Logotorpeda

ilustracje: www.pixabay.com

5 komentarzy

Zostaw Odpowiedź