Logopeda zalecił ćwiczenia logopedyczne w domu, a Ty ciągle o nich zapominasz? Chcesz ćwiczyć ze swoim dzieckiem, lecz brakuje Ci motywacji? A może nie masz pomysłu na atrakcyjne zabawy wspierające mowę Twojego dziecka? Poznaj 5 sposobów, które zachęcą Cię do działania!
- Znajdź 15 minut każdego dnia na ćwiczenia logopedyczne. Wybierz jedną, stałą porę: przed kąpielą, tuż po obiadku, a może od razu po wstaniu z łóżka? Przygotuj się do tych ćwiczeń, prosząc wcześniej logopedę swojego dziecka o przekazanie listy wyrazowej lub ćwiczeń do wykonywania w domu.
- Niech ćwiczenia będą zabawą! Wykorzystaj ruch, jeśli Twoje dziecko lubi zabawy ruchowe: podczas zabawy piłką możecie powtarzać słowa lub sylaby, a odtwarzaniu sekwencji ruchowych może towarzyszyć sekwencja słów z trudną głoską. Jeśli Twoje dziecko lubi bardziej ćwiczenia stolikowe, sięgnij po gry planszowe lub karciane, w których przemycisz ćwiczenia artykulacji lub opowiadania. Twoje dziecko lubi ćwiczenia grafomotoryczne? Dorysuj do kolorowanki chmurki z wyrazami lub wydrukuj i wykorzystaj podczas ćwiczeń karty pracy, które znajdziesz w naszym dziale terapia wad wymowy!
- Wykorzystaj tabele motywacyjne. Zaznaczanie „wykonanego zadania” dotyczy nie tylko dziecka, ale także Ciebie! To, że Twoje dziecko stale koryguje sposób i jakość swojej mowy, napędza Cię do dalszego działania!
Tabelę motywacyjną do druku znajdziesz tutaj:
- Stwórz listę wyrazów, które ćwiczycie i powieś ją w widocznym miejscu, na przykład na lodówce czy drzwiach wejściowych do pokoju dziecka. Gdy tylko ją zauważysz, sięgnij po nią i „przepytaj” dziecko. Zaznaczaj słowa, które są już świetnie wypowiadane, oraz te, nad których wymową musicie jeszcze popracować. Taka lista pomoże Ci w przygotowywaniu zabaw ruchowych czy ćwiczeń do gier planszowych. Pamiętaj, że lista słów zmienia się! Dopisuj nowe słowa, które sprawiają trudność!
- Wykorzystaj każdą wolną chwilę! Niedzielny spacer po parku, poranna droga do przedszkola, a może wieczorna kąpiel? Podróż samochodem, wyjście do sklepu a może oczekiwanie na drugie danie? Nie marnuj czasu, w którym zachęcisz swoje dziecko do starannego i pięknego mówienia!
Jeśli konsekwentnie będziesz przestrzegać tych rad, a co za tym idzie – regularnie motywować swoje dziecko do wykonywania ćwiczeń logopedycznych, szybko zauważysz efekty. Praca w domu, kontrolowana przez rodzica wykorzystującego każdą codzienną sytuację, przyniesie o wiele więcej widocznych rezultatów swych działań, niż ograniczenie ćwiczeń wyłącznie do zajęć z logopedą. Zapytaj więc logopedę swojego dziecka o ćwiczenia, jakie należy wykonywać w domu!
Sprawdź też:
Jak motywować dziecko? Zbieranie kropek.
Jak motywować dziecko do ćwiczeń logopedycznych? 6 sposobów
Logotorpeda
[…] A jeśli Tobie, Rodzicu, brakuje czasami chęci, sprawdź, jak zmotywować samego siebie do wspierania Twojego dziecka we właściwym rozwoju: Rodzic zmotywowany. […]
[…] Zobacz też: Rodzic zmotywowany! 5 sposobów motywowania dorosłego do ćwiczeń z dzieckiem […]
[…] Rodzic zmotywowany! 5 sposobów motywowania dorosłego do ćwiczeń z dzieckiem […]
[…] Rodzic zmotywowany! 5 sposobów motywowania dorosłego do ćwiczeń z dzieckiem […]
[…] Motywacja rodzica-5 sposobów! […]