Strefa Rodzica

Rozwijanie mowy dziecka – 10 zasad

Najważniejsze spostrzeżenia na temat aktywnego rozwijania mowy dziecka. Przedstawiam wskazówki dotyczące budowania i rozwijania systemu językowego, które możesz realizować każdego dnia! Dlaczego są ważne? Ponieważ wynikają z obserwacji wielu Rodziców w zwykłych sytuacjach. Przeczytaj i zacznij stosować!

  1. Rozmawiaj z dzieckiem! Ono doświadcza świata dzięki temu, że do niego mówisz, pokazujesz mu ludzi, przedmioty i zjawiska!
  2. Czytaj dziecku! Czytaj codziennie, modulując głos; czytaj z podziałem na role! Zwracaj uwagę na intonację i melodię!
  3. Trudne, nowe słowa wypowiadaj wolniej – dzięki temu Twój maluch będzie miał więcej czasu na zapamiętanie, zanalizowanie i powtórzenie. Nie zapomnij o wyjaśnieniu nowego słowa!
  4. Wyłącz telewizor, laptop, komputer. Zamiast tego spędź czas aktywnie ze swoim dzieckiem, budując prawdziwą więź, tworząc realną interakcję!
  5. Opowiadaj historie: bajki, zmyślone historie. Jeśli nie jesteś kreatywny, opowiadaj o doświadczeniach z dnia minionego lub o planach na dzień następny.
  6. Zwróć uwagę na jakość mówienia: nie zdrabniaj przesadnie wyrazów; to, że dziecko sepleni, wynika z braku obecności niektórych głosek w jego możliwościach artykulacyjnych. Bądź wzorem!
  7. Mów poprawnie: odmieniaj końcówki, buduj zdania i pamiętaj o kulturze języka!
  8. Śpiewaj! Szybko przyłączy się do Ciebie dziecko; nawet, jeśli jeszcze nie zna słów, będzie dopowiadało ostatnie sylaby lub wyrazy!
  9. Przytulajcie się, bawcie się, śmiejcie się! Róbcie to wspólnie.
  10. Odpowiadaj na pytania, które zadaje dziecko. Maluch dzięki Tobie poznaje świat!

Dodasz coś jeszcze?
Logotorpeda

1 Odpowiedź

Zostaw Odpowiedź