Strefa Rodzica

TEN czy TA? Ćwiczenie rodzaju męskiego i żeńskiego

Ostatnio Antoś zapytał: Dlaczego czasami mówisz ten, a czasami ta? Dlaczego mówisz czasami dwa, a czasami dwie? Nie rozumiem tego!
Dla Antka powstała pomoc do rozróżniania rodzaju męskiego i żeńskiego.

Kiedy pracujemy z dzieciakami z zaburzeniami z zakresu fleksji, składni – nie używamy specjalistycznych terminów; zamiast słów “rzeczownik w dopełniaczu liczby mnogiej” kierujemy dziecko odpowiednim komunikatem: “Popatrz, tu są dwa koty; teraz je schowam. Czego nie ma?’ (kotów). Z resztą, fachowe nazywanie części mowy lub zdania niejednego dorosłego przyprawia o zawrót głowy. Celem terapii jest osiąganie sukcesów w komunikacji, nie specjalistyczna, polonistyczna edukacja. 🙂

A rzeczownik w dopełniaczu liczby mnogiej i końcówkę -ów możesz poćwiczyć tutaj: Kłopotliwa końcówka.

Od razu podkreślam, że pomoc ta jest bardzo uproszczona i ogranicza się do przykładów, kiedy używamy zaimka TEN, a kiedy TA (rodzaj nijaki TO na razie pomijamy). Pomoc jest w dwóch różnych wariantach. Pierwszy wariant jest obrazkowy, drugi – wyrazowy.

Przetestujcie, jak sprawdza się taka tabelka do ćwiczenia i różnicowania rodzajów. Jeśli będzie przydatna, wrzucimy kolejne materiały do ćwiczeń gramatyki!

Logotorpeda

Zostaw Odpowiedź