Terapia wad wymowy

Kłopotliwa końcówka „-uch” (-ów) w wyrazach

Moje dziecko notorycznie zniekształca ostatnią sylabę „-ów” w wyrazach, wymawiając ją jako „-uch”. W ten sposób mówi: ziemniakuch, okularuch, ogórkuch. Nie potrafię jej tego oduczyć, a notoryczne poprawianie nie przynosi efektów. Co robić?

Zwróć uwagę na to, że zniekształcana końcówka to zawsze dopełniacz liczby mnogiej rzeczownika. Zastanów się, w jakim kontekście można wykorzystać taki przypadek, aby poćwiczyć odmianę tej formy. Sprawdzone są dwa sposoby pracy nad takim zniekształcaniem.

Sprawdź, jak dziecko wymawia głoski wargowe W, F
Zwykle takie zniekształcanie jest związane z niepoprawną realizacją głoski F, W lub obu. W takim przypadku udaj się do logopedy, aby pokierował ćwiczeniami mowy Twojego dziecka. Możesz także zerknąć do porad Logotorpedy i skorzystać z darmowych wskazówek:
Pamiętaj o:
ćwiczeniach oddechowych: 7 codziennych pomysłów na ćwiczenia oddechowe
ćwiczeniach sylabek z głoską F: ćwiczenia oddechowe z głoską F
ćwiczeniach sylabek z głoską W: trening sylabowy z głoską W
ćwiczeniach z wykorzystaniem materiału obrazkowo-wyrazowego: obrazki do ćwiczenia głoski W

Ktoś czegoś nie ma (kogo, czego?),
Ktoś czegoś szuka (kogo, czego?),
Ktoś potrzebuje (kogo, czego?)…

Pobierz kartę pracy:


Przygotuj kartkę papieru, kredki oraz/lub klej i wycięte wcześniej obrazki.
Pozwól wybrać dziecku bohatera rysunku. Następnie dziecko przykleja lub rysuje wylosowane obrazki, tworząc konstrukcję zdaniową: Piesek / Hania / Kuba szuka butów / ogórków / kretów. Wspólnie zwróćcie uwagę na poprawność realizowanej końcówki. Zobacz, jak wygląda praca z wykorzystaniem kredek!

Taka konstrukcja zdania wymusza użycie dopełniacza. Jeśli przygotujesz sobie zbiór wyrazów zawierających tę kłopotliwą końcówkę, zabawa przebiegnie fantastycznie! Pamiętaj jednak o tym, że nie wszystkie słowa w dopełniaczu liczby mnogiej mają taką końcówkę: cytryna, truskawka, papuga, miska odmieniają się inaczej; takie wyrazy nie okażą się pomocne w tym ćwiczeniu.

Masz swoje pomysły?
Podziel się nimi w komentarzu!

Logotorpeda

1 Odpowiedź

Zostaw Odpowiedź