Strefa Rodzica

Wady zgryzu a wady wymowy

Temat jest poważny – z jednej strony wady zgryzu przyczyniają się do powstawania i utrwalania wad wymowy, z drugiej strony niewłaściwa praca narządów artykulacyjnych (czego skutkiem są wady wymowy) będzie przyczyniała się do pogłębiania wad zgryzu. Dlatego wspólne działanie: dziecka, rodziców, logopedy i ortodonty jest tak ważne!

Język, który prawidłowo funkcjonuje, a więc: prawidłowo połyka, znajduje się w naturalnej pozycji spoczynkowej (lekko uniesiony na wałku dziąsłowym), będzie naturalnym aparatem ortodontycznym. Prawidłową pracę można zobaczyć na poniższym filmie.

Zaburzenia prawidłowej pracy języka powodują napieranie języka. Taki język nie pionizuje się, a więc z jednej strony – leżąc na dnie jamy ustnej obniża napięcie własne oraz warg, jest przyczyną nieprawidłowego toru oddechowego, a z drugiej strony – powoduje napieranie na zęby, przyczyniając się do deformacji ich układu. Podczas takiej sytuacji często obserwuje się wady wymowy, w tym seplenienie międzyzębowe oraz niewłaściwą wymowę głoski R.

Przeczytaj o tym, jak pionizować język.

Inną przyczyną może być skrócone wędzidełko języka, które blokuje naturalne ruchy języka, potrzebne do oddychania, połykania, mówienia, czynności higienizacyjnych (oblizywanie zębów po posiłku). Skrócone wędzidełko języka również przyczyni się do zaburzeń w obrębie zgryzu. O wędzidełku możesz poczytać tutaj.

Niezwykle istotne, aby podczas terapii logopedycznej dziecka z wadami zgryzu (przodozgryz, tyłozgryz, zgryz otwarty) współpracować z logopedą i ortodontą. Logopeda przygotuje dziecko do tego, aby można było założyć aparat korygujący wady zgryzu. Powinien zacząć od nauki prawidłowego oddychania, funkcji spoczynkowej, połykania, na artykulacji kończąc.

Logotorpeda

zdjęcie: www.pixabay.com

Zostaw Odpowiedź