Strefa Rodzica

Razem przez pierwsze lata życia #10 Mamo, Tato – znam już tyyyle słów!

Przed Tobą miesiące, które zakończą się zdmuchnięciem pięciu świeczek na urodzinowym torcie Twojego dziecka. Pewnie jak przez mgłę pamiętasz czas, kiedy po wyrazie twarzy można było poznać jego nastrój, a jedyną metodą na przemieszczanie się, było ułożenie w Twoich ramionach. Teraz pochłaniają Was przedszkolne zabawy, nowopoznane koleżanki i koledzy oraz zdarte na rowerze kolana i łokcie.

Dziecko, które ma za sobą rok w przedszkolu, może nie jest jeszcze „starym wyjadaczem”, ale przyswoiło już panujące tam reguły. Wie, co wolno, a czego nie, za co zostanie pochwalone, a za co otrzyma karę. Z tego powodu piąty rok życia, który chcemy Ci dziś przybliżyć, definiuje się głównie poprzez pojęcie samoregulacji. Oznacza to, ni mniej, ni więcej, że Twoja pociecha jest już na tyle duża, że sama „wewnętrznie” wie i czuje, jak powinna się zachowywać, nawet gdy w pobliżu nie ma żadnej osoby dorosłej. Również sposób nauki ulegnie zmianie. Teraz przyswajanie nowych informacji nie będzie się odbywało wyłącznie spontanicznie i przy okazji jakiejś rozmowy czy zabawy, ale dzięki ustrukturyzowanym („szkolnym”) schematom nauczania.

W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie
Jak Twój pięciolatek radzi sobie z wymową spółgłosek? Czy dotyczy go zjawisko ich zmiękczania? Jeżeli tak, mamy dla Ciebie dobre wieści- między czwartym a piątym rokiem życia zauważysz znaczną poprawę. Jedynie R może być wciąż zamieniane na L, ale i ta tendencja może w dalszych latach zaniknąć, jeśli nie samoistnie, to z pomocą specjalisty. To już czas, kiedy mogą się pojawiać głoski szumiące: SZ, Ż, CZ, DŻ: niektóre dzieci będą je już pięknie wymawiały, a inne będą mieszać głoski syczące i szumiące; w tym przypadku niech nie zdziwią Cię rosnące w Twoim ogródku „szaszanki” albo „ksaki” – Twoje dziecko jeszcze nie usystematyzowało sobie różnic fonetycznych. Jeśli jesteś tym zaniepokojony, udaj się do logopedy po właściwe dla Twojego dziecka ćwiczenia. Możesz też sprawdzić, jak wspomóc dziecko w różnicowaniu głosek, korzystając z naszych materiałów.
Mała gaduła przysporzy Ci jednak jeszcze więcej powodów do dumy. Jej zasób słów znów się rozszerzy, więc i komunikacja z nią będzie znacznie prostsza. Dziecko zacznie używać nazw ogólnych kategorii (meble, zabawki, jedzenie, picie, ubranie), ale też nazw pór roku, zawodów, narzędzi, warzyw i owoców, zabaw i gier oraz niektórych dni. Bez problemu rozwiąże też zagadki w stylu: co to jest- ma cztery koła, kierownicę i jeździmy tym do babci? Spróbuj pobawić się z Twoim maluchem w taką zabawę- przy okazji wychwycisz, jakich słów można go jeszcze nauczyć, aby usprawnić komunikację!
Do piątego roku życia rozwinie się również w Twoim przedszkolaku umiejętność opowiadania i relacjonowania. To wspaniała wiadomość, bo dzięki temu nie tylko będziesz na bieżąco kontrolować zasób słownictwa Twojego malucha, ale też dowiesz się, jak mu minął dzień, jakie nowe potrawy mu smakowały, jakie zabawy lubi najbardziej… Cierpliwie wysłuchaj każdej historii, bo wszystkie są dla dziecka niesamowicie ważne!

Co potrafię zrobić?
We wcześniejszych artykułach zwracaliśmy Twoją uwagę na rozwój funkcji poznawczych u malucha, które są równie istotne, co funkcje językowe. Jeszcze rok temu Twoje dziecko porządkowało klocki/przedmioty według jednej kategorii (np. koloru), teraz możesz mu te kategorie zmieniać. Nie zobaczysz tego podczas zabaw w przedszkolu, ale nie ma przeszkód, by spróbować ich w domu. Poproś Twoją pociechę, by przygotowane klocki pogrupowała najpierw pod kątem kolorystycznym, potem z uwagi na kształt, czy wielkość. Taki sam sukces osiągniesz, gdy pokażesz dziecku kilka obrazków, a ono uporządkuje je tematycznie (ten dotyczy domu, ten części ciała, ten zwierzątek itp.).
Zachęcamy do tego typu domowych zabaw, bo Tobie dają pewność, że maluch rozwija się prawidłowo, a jemu- pewność siebie, bo gdy pani w  przedszkolu poprosi go o to, o co Ty wcześniej, będzie już potrafił to zrobić. A więc… do dzieła!

Dla Logotorpedy,
Magdalena Siwek

ilustracje: www.pixabay.com

Zostaw Odpowiedź