Terapia wad wymowy

Różnicowanie S – SZ

“A dlaczego na początku moje dziecko mówiło safa, sopa i kosula, a teraz mówi szafa, szopa i koszula, a na dodatek szer i szpodnie?”. Tak się często zdarza, kiedy Maluch, ucząc się poprawnej wymowy, nie dostrzega różnic między głoskami podobnymi do siebie (na przykład s-sz, s-ś). Bywa również i tak, że dziecko mówi niepoprawnie, a mimo to twierdzi, że wypowiedziane słowo brzmi prawidłowo: “Mamo, nie szpodnie tylko szpodnie!”. Związane jest to ze słuchem fonemowym, który decyduje o umiejętności rozróżniania wyrazów, sylab i głosek. Dlaczego jest on tak istotny? Oprócz różnicowania głosek ma wpływ na naukę pisania i czytania.

Ćwiczenia słuchu fonemowego warto wykonywać podczas terapii różnych wad wymowy, a w szczególności, kiedy Maluch zamienia głoski, zastępuje określoną głoskę inną: syczące szumiącymi, ciszące syczącymi, dźwięczne bezdźwięcznymi, r – l, t – k, d – g, w – ł… W takich sytuacjach zalecam wykonywanie ćwiczeń różnicujących dźwięki podobne do siebie. Wykonywanie ich, nawet  przed rozpoczęciem terapii logopedycznej pomoże Twojemu dziecku być uważnym podczas nauki wymowy oraz pomogą zbudować świadomość istnienia podobnych głosek. W trakcie terapii ćwiczenia takie utrwalą poprawną wymowę oraz wspomogą proces automatyzacji ćwiczonej  głoski.

Zachęcam do rozwoju umiejętności różnicowania głosek i ćwiczenia słuchu fonemowego! Jeśli Twoje dziecko uczestniczy w terapii logopedycznej, wykorzystaj propozycję Logotorpedy.

Różnicowanie 2

Propozycja Logotorpedy:

Etap I: Wydrukuj i wytnij obrazki (z etykietkami lub bez). Naszykuj dwa pudełka lub miski i oznacz je głoskami lub obrazkiem, którego nazwa rozpoczyna się na głoskę reprezentującą pudełko (S – samolot, sanki; SZ – szop, szabla). Następnie Maluch wybiera obrazek. Ty wypowiadasz jego nazwę; na początku możesz przedłużyć wymowę ćwiczonej głoski: osssssa. Dziecko wkłada obrazek do właściwego pojemnika.

Etap II:Rodzic wymawia nazwę obrazka w sposób lekko zwolniony, lecz bez akcentowania ćwiczonej głoski.

Etap III: Maluch sam nazywa obrazki i wkłada do odpowiedniego pudełka.

Pamiętaj, aby nadzorować tego typu ćwiczenia. Dzięki nim Twoje dziecko będzie rozróżniało ćwiczone głoski, wykształci umiejętność zastosowania prawidłowej głoski w konkretnym wyrazie oraz rozbuduje swoją świadomość językową.

Różnicowanie 1Obrazki z głoską sz pobierzesz tutaj:

a z głoską s tutaj:

Przyjemnych ćwiczeń!
Logotorpeda

PS: Oczekujcie kolejnych głosek do różnicowania na Logotorpedzie! A może macie jakieś swoje propozycje?:)

6 komentarzy

  • Witam 🙂 Dopiero co tu trafiłam i jakaż jestem zadowolona 🙂 wow…cudny blog 🙂 Dziś na zajęciach ćwiczyliśmy różnicowanie s i ś . Mój synek ma 5 lat i zdiagnozowane seplenienie międzyzębowe. Teraz ciągle wałkujemy sssss, dziś doszło ś 🙂 Będę wdzięczna za pomoc 🙂

    • Dziękuję!!! Cieszę się, że Logotorpeda jest pomocna! Zaglądaj regularnie, niebawem nowe materiały i ciekawe artykuły, w tym materiały z głoskami ciszącymi. Jeśli już potrzebujesz materiałów, polecam “Myśli bociana Macieja” – znajdują się one w dziale “Terapia wad wymowy” 🙂

  • Witam serdecznie

    Trafiłam na tę stronę przez przypadek, szukając materiałów do różnicowania głosek S-SZ. Jestem członkiem wielu grup logopedycznych na facebooku i widziałam kilka bardzo ciekawych pomocy, które wykorzystują inne logopedki, ale nie miałam pojęcia skąd je mają… może same robią?

    Jestem zachwycona!

  • Dzień dobry. Świetna pomoc. Uczę córkę czytać i poszukuję wszelkich pomocy związanych z różnicowaniem. W/w bardzo nam pomogła. Czekamy na kolejne. Dziś zaczęła mieszać “w” z “z” i nowopoznanymi “sz” “rz”. Totalny miks Trochę się podłamałam.

Zostaw Odpowiedź