Terapia wad wymowy

Ćwicz piękną wymowę s – część druga

Nawet nie wiesz, jak bardzo cieszy mnie, że pytasz o dalsze propozycje ćwiczeń dla pięknej wymowy głoski s.

Skoro tu zaglądasz, to znaczy, że głoska s na początku wyrazu (w nagłosie), w środku (w śródgłosie) oraz na końcu (w wygłosie) już jest utrwalona przez Twoje dziecko: język w czasie ćwiczeń chowa się za zębami, a gdy bawicie się w węża wychodzi pięknie brzmiące ssssssssssssssss…. . Pewnie zaobserwowałeś, Rodzicu, że kiedy Maluch wraca z przedszkola lub od babci i z emocjami opowiada Ci o wydarzeniach, jakie go spotkały, to tak jakby jego języczek wygląda spomiędzy zębów, albo zamiast „ja sam” woła „ja siam”… Pamiętaj, że bez regularnych ćwiczeń nad wymową i Twojej pomocy dziecko nie nauczy się poprawnej wymowy.

Dlatego proponuję Tobie i Twojemu dziecku kolejną tabelę, w której przez cały tydzień możecie wspólnie, lub maluch samodzielnie (lecz pod Twoją kontrolą!) uzupełniać rubryki w tabelce. Wystarczy przeczytać (w przypadku starszych dzieci) lub powtórzyć (w przypadku młodszych) związek wyrazowy, pamiętając o właściwym położeniu języczka. Jeśli wymowa będzie staranna, to super! Pora nagrodzić wysiłek pieczątką, rysunkiem lub naklejką. Coś nie wyszło? Nie zniechęcaj się, przypomnij Maluchowi o miejscu języka w jego buzi i poproś o ponowne powtórzenie.

 

tabela S związki

I jak, podoba się? Wystarczy tylko pobrać, wydrukować i codziennie pamiętać, aby powtórzyć zapisane tu wyrazy.
A może chcesz wykorzystać to ćwiczenie, aby wywołać na twarzy swojego Malucha uśmiech? Zabawcie się w wymyślanie śmiesznych zdań z tymi związkami wyrazowymi, na przykład:

Babcia się cieszy każdym kęsem, kiedy zajada bigos z mięsem!

Dobrej zabawy i owocnych ćwiczeń,

Logotorpeda

 

2 komentarze

Zostaw Odpowiedź