Terapia wad wymowy

Czym jest seplenienie boczne i jak wspierać jego terapię?

Seplenienie boczne to wada wymowy, która znacząco wpływa na jakość komunikacji. Wynika z nieprawidłowego ułożenia języka w jamie ustnej podczas realizacji głosek, najczęściej szeregu syczącego (s, z, c, dz) i szumiącego (sz, ż, cz, dż). Ułożenie języka jest boczne, z prawej lub lewej strony, przez co powstaje szczelina pomiędzy bocznymi krawędziami języka a zębami i dziąsłami. Charakterystyczny jest poszum, który nie przypomina w brzmieniu prawidłowo realizowanych głosek.

Kluczowym elementem terapii jest właściwa diagnoza oraz wskazówki, które daje logopeda rodzicowi do pracy z dzieckiem w domu. Seplenienie boczne jest nawykiem, a zmiana nawyków wymaga konsekwentnej pracy nad nimi. Nie jest to wada wymowy, którą można szybko skorygować – terapia często rozciąga się w czasie, wymaga stałej kontroli oraz regularnych ćwiczeń w domu

Sprawdź systemy motywacyjne:
6 pomysłów na motywowanie dziecka
Kropki

Na co zwrócić uwagę podczas ćwiczeń w domu? Oto kilka wskazówek

  1. Ćwiczenia języka. Aby język prawidłowo układał się podczas realizacji głosek, dziecko musi pamiętać, gdzie ma go ustawiać! Świadomość dziecka dotycząca ruchów językiem pomaga w wywoływaniu głosek oraz ich utrwalaniu. Jakie ćwiczenia są zalecane? Te, które będą koncentrowały się na środkowym ułożeniu języka, przy dolnych lub górnych siekaczach. Takie, które będą różnicowały ułożenie prawidłowe oraz nieprawidłowe. Dodatkowo przyda się zabawa w szeroki i wąski język.
  2. Ćwiczenia słuchowe. Niezbędne w celu wykształcenia u dziecka kontroli słuchowej, która nie tylko pozwoli różnicować głoski podobne do siebie (np. S – SZ), ale także pomoże weryfikować prawidłową i nieprawidłową realizację.
  3. Ćwiczenia fonacyjne, które utrwalą położenie języka we właściwym miejscu. Jeśli ćwiczycie głoski syczące, warto sięgnąć po ćwiczenia przygotowujące do prawidłowej wymowy głosek s, z, c, dz, takie jak: syczenie węża, cykanie świerszcza, wydłużanie dźwięków w izolacji (np. zzzz…), ćwiczenia w sylabach. Najważniejsze jest, aby w za każdym razem przypominać o miejscu położenia języka, adekwatnie do ćwiczonych głosek.

Pamiętaj, że wizyta u logopedy raz w tygodniu nie zastąpi regularnych ćwiczeń w domu!

Sprawdź:
Ćwiczenia głosek syczących
Ćwiczenia głosek szumiących

Logotorpeda

Zdjęcie: www.pixabay.com

Zostaw Odpowiedź