Nauka czytania Terapia wad wymowy

Głoska „t” w sylabach (wersja dla chłopców)

Przed Tobą znajduje się prosta, lecz ciekawa (w szczególności dla chłopców) propozycja ćwiczenia wykorzystująca sylaby jako podstawę nauki wymowy i nauki czytania. Ćwiczenie zadedykowane jest w szczególności dla:

  • Maluchów, które nie wymawiają głoski t (zastępują ją głoską k; zamiast „kot” mówią „kok”);
  • Dzieci wymawiających gołskę międzyzębowo, wkładających język między zęby podczas wymowy t;
  • Wszystkich uczących się czytać metodą symultaniczno-sekwencyjną (sylabową) i chcą poznać nowy szereg sylab: TA, TO, TU, TE, TY.

Zaprezentowany tu zestaw wydrukuj podwójnie, wytnij i wymieszaj. Zadaniem dziecka jest połączyć takie same samochody i odczytać lub powtórzyć za Rodzicem zapisaną sylabę. Ciekawszym wariantem jest naśladowanie sposobu jazdy konkretnego samochodu, na przykład samochód TU jedzie: tu tu tu tu; samochód TE jedzie: te te te te. Bawcie się intonacją, tempem jazdy (szybko-wolno) oraz natężeniem głosu (głośno-cicho).
W przypadku Maluchów z wadami wymowy pamiętaj, że Twoim obowiązkiem jest kontrolowanie poprawnej wymowy!
Z połączonymi samochodami dziecko może zrobić wszystko: nakleić na arkusz papieru, dorysować im pasażerów, kierowców, umieścić je na samodzielnie stworzonym planie ulic. Zachęcaj kreatywnego Malucha do wymyślenia swojej zabawy papierowymi autami.

Życzę twórczej zabawy!

Logotorpeda

SAMOCHODY TA

1 Odpowiedź

  • Pomoc super, materiałów z głoską „t” jest jak na lekarstwo, więc autka i gąsiennica była dla mnie wybawieniem. A co najważniejsze udało się wywołać prawidłowe „t” 🙂

Zostaw Odpowiedź