Nauka czytania Terapia wad wymowy

Głoska „t” w sylabach (wersja dla chłopców)

REKLAMA

Przed Tobą znajduje się prosta, lecz ciekawa (w szczególności dla chłopców) propozycja ćwiczenia wykorzystująca sylaby jako podstawę nauki wymowy i nauki czytania. Ćwiczenie zadedykowane jest w szczególności dla:

  • Maluchów, które nie wymawiają głoski t (zastępują ją głoską k; zamiast „kot” mówią „kok”);
  • Dzieci wymawiających gołskę międzyzębowo, wkładających język między zęby podczas wymowy t;
  • Wszystkich uczących się czytać metodą symultaniczno-sekwencyjną (sylabową) i chcą poznać nowy szereg sylab: TA, TO, TU, TE, TY.

Zaprezentowany tu zestaw wydrukuj podwójnie, wytnij i wymieszaj. Zadaniem dziecka jest połączyć takie same samochody i odczytać lub powtórzyć za Rodzicem zapisaną sylabę. Ciekawszym wariantem jest naśladowanie sposobu jazdy konkretnego samochodu, na przykład samochód TU jedzie: tu tu tu tu; samochód TE jedzie: te te te te. Bawcie się intonacją, tempem jazdy (szybko-wolno) oraz natężeniem głosu (głośno-cicho).
W przypadku Maluchów z wadami wymowy pamiętaj, że Twoim obowiązkiem jest kontrolowanie poprawnej wymowy!
Z połączonymi samochodami dziecko może zrobić wszystko: nakleić na arkusz papieru, dorysować im pasażerów, kierowców, umieścić je na samodzielnie stworzonym planie ulic. Zachęcaj kreatywnego Malucha do wymyślenia swojej zabawy papierowymi autami.

Życzę twórczej zabawy!

Logotorpeda

SAMOCHODY TA

REKLAMA

1 Odpowiedź

  • Pomoc super, materiałów z głoską „t” jest jak na lekarstwo, więc autka i gąsiennica była dla mnie wybawieniem. A co najważniejsze udało się wywołać prawidłowe „t” 🙂

Zostaw Odpowiedź