Oto owoc współpracy portalu Logotorpeda.com i serwisu Printoteka.pl! Przedstawiamy Wam grę planszową (nie tylko) do utrwalania prawidłowej wymowy głosek tylnojęzykowych K i G. Gra składa się z planszy oraz zestawu obrazków przedstawiających zwierzęta oraz przedmioty, których nazwy zawierają głoski K, G. Przygotuj materiały ze strony www.Printoteka.pl. Jeśli chcesz wykorzystać je kilka razy, zalaminuj je lub podklej kartonem – będą trwalsze!
Grę możesz pobrać na stronie Printoteka.pl, a poniżej znajdziesz pięć pomysłów na wykorzystanie zestawu pomocy!
Wariant I: Gra planszowa
Potrzebne będą: plansza do gry, wycięty zestaw kart, pionki (dla każdego gracza jeden) oraz kostka do gry. Umieść karty z wyrażeniami dźwiękonaśladowczymi na polu „ZADANIA”, a karty ze słowami na polu „SŁÓWKA”. Jeśli pionek zatrzyma się na granatowym polu, pola na zadanie: NAŚLADUJ ZWIERZĄTKO Z OBRAZKA. Jeśli zadanie zostanie prawidłowo wykonane, pora na rzut przeciwnika. Jeśli pionek zatrzyma się na jednym z pomarańczowych pól, pora nazwać jedno ze słówek ze stosu wyrazów. Wygrywa ta osoba, która pierwsza dotrze do mety!
Wariant II: Kalambury
To wersja dla dwóch i więcej graczy. Z woreczka z onomatopejami losujemy zwierzątko do odtworzenia. Gestami, naśladownictwem i odgłosami przedstaw to zwierzę bez wypowiadania jego nazwy. To, czy używacie innych słów jest umowne! Zabawa może przyjąć formę zagadek słownych lub ruchowych i dźwiękowych!
Wariant III: Piotruś z głoskami K, G
Przygotuj podwójny zestaw onomatopei lub słów, które chcesz ćwiczyć w danym dniu. Odszukaj Mi – ona będzie Piotrusiem! Dostosuj ilość kart oraz ich rodzaj (słowa lub wyrażenia dźwiękonaśladowcze) do poziomu słownictwa dziecka! To będzie świetna zabawa, która może być wielokrotnie wykorzystywana!
Wariant IV: Ćwiczenia analizy i syntezy wzrokowej
Ułóż rząd obrazków. Daj dziecku komplet takich samych karteczek. Zadaniem dziecka jest dobieranie ich w pary na zasadzie „Gdzie taki sam?” Pamiętaj, że przy okazji możesz ćwiczyć liczbę pojedynczą i mnogą! Tu jeden koń, a tu dwa konie! Tu jedna kura, a tu dwie kury!
Wariant V: Memory
Tu również potrzebny będzie podwójny komplet obrazków. Dobierz ich rodzaj oraz ilość do możliwości dziecka – jeśli to maluszek, wystarczą trzy lub cztery pary; jeśli to przedszkolak – wybierz nawet dziesięć par! Pamiętaj o tym, aby każda odsłona obrazka była połączona z poprawną wymową – właściwym nazwaniem lub poprawną realizacją dźwięku!
Podoba się? Pobierz materiały ze strony Printoteka.pl – graj, baw się i śmiej! 🙂
Przypominamy też poprzedni owoc naszej współpracy – zabawy ćwiczące głoski ciszące: Myśli bociana Macieja!
Logotorpeda & Printoteka.pl
Świetny pomysł, bardzo nam się podoba!
Proponujemy uzupełnienie zabawy czytaniem wierszyków z naszej książki „Sto wierszyków nowych do ćwiczeń wymowy…” – w I części jest 66 wierszyków z wyrażeniami dźwiękonaśladowczymi! 🙂
Gratulacje i pozdrowienia dla Logotorpedy i Printoteki!
Elżbieta i Witold Szwajkowscy
[…] Polecamy też grę planszowa do utrwalania prawidłowej wymowy głosek tylnojęzykowych [k] i [g] zrealizowaną przez zespół Printoteka wraz z Logotporpeda […]